Kto może ubiegać się o kredyt?
Jest to linia preferencyjna KR. O kredyt może ubiegać się prowadzący gospodarstwo rolne, który:- jest osobą fizyczną, osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną,
- ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Polski,
- jest właścicielem gospodarstwa rolnego,
- jest mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą,
- co najmniej od 3 lat prowadzi działalność rolniczą,
- jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe,
- znajduje się w trudnej sytuacji.
Jaki długi jest okres kredytowania?
Kredyt może zostać udzielony maksymalnie na 10 lat z rocznym okresem karencji. Oprocentowanie, które płaci rolnik, wynosi 2%. Pozostałą część spłaca za kredytobiorcę Agencja. Kwota kredytu nie może przekroczyć 5 mln zł, a jego wypłata następuje na rachunek wierzyciela, na podstawie kopii umów lub innych dokumentów, z których wynikają zobowiązania. Jeśli kredytobiorca jest mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą, musi wnieść wkład własny. Jest on wyliczany na podstawie wielkości długu, który podlega restrukturyzacji. Wkład własny w przypadku mikro- i małego przedsiębiorcy wynosi 25%, a średniego – 40% kosztów restrukturyzacji.Jakie warunki ubiegania się o kredyt trzeba spełnić?
Warunkiem ubiegania się o kredyt jest przygotowanie planu restrukturyzacji. Wzór dokumentu znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa w zakładce „Pomoc publiczna w rolnictwie” pod hasłem: „Pomoc na restrukturyzację zadłużenia gospodarstw rolnych”. Sporządzony plan wraz z wnioskiem o jego akceptację trzeba złożyć do właściwego wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Dyrektor WODR ma 30 dni na podjęcie decyzji o akceptacji. Wniosek o kredyt składa się według wzoru określonego przez bank.Obecnie kredyt restrukturyzacyjny jest dostępny w SGB Banku. Informacji o tym, czy pojawi się on także w innych bankach, trzeba szukać na stronie internetowej ARiMR. Warto zaznaczyć, iż akceptacja planu restrukturyzacji przez dyrektora WODR nie zwalnia banku z własnej oceny planu restrukturyzacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi, regulaminem kredytowania obowiązującym w banku oraz postanowieniami umowy zawartej pomiędzy ARiMR a bankiem. Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje samodzielnie bank.
Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska