Kto może wnioskować o pomoc?
Wszyscy producenci, u których w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały znaczne straty spowodowane wystąpieniem w 2016 roku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy. Wysokość straty w danej uprawie musi wynosić co najmniej 70% lub powstałe szkody musza obejmować co najmniej 70% powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Ważne jest, aby gospodarstwo miało nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
- 900 zł na hektar powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, w których wystąpiły szkody,
- 100 zł na 100 metrów kwadratowych powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych.
Wysokość pomocy dla poszczególnych rolników będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku, powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody oraz stawki pomocy. Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.
Jak informuje IAR, łącznie w Polsce około 50 tysięcy hektarów upraw zakwalifikowano do udzielenia pomocy finansowej. Wichury, gradobicia i susze najbardziej w tym roku dały się we znaki rolnikom w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Lubelszczyźnie.
(fot. pixabay)