StoryEditorPolska

ARiMR w dłoni. Agencja uruchamia aplikację na smartfony

20.09.2020., 08:09h
ARiMR uruchomiła aplikację na smartfony i tablety, poprzez którą rolnicy będą mogli załatwiać niektóre sprawy bez konieczności udawania się do urzędu. Korzystanie z aplikacji jest dobrowolne. By móc z niej korzystać, potrzebny będzie smartfon działający w systemie Android i iOS.

Aplikacja przyjazna dla rolnika i z korzyściami dla obu stron

To rozwiązanie ma przede wszystkim skrócić obieg korespondencji, ograniczyć koszty papieru i przesyłek oraz zmniejszyć liczbę kontroli na miejscu w gospodarstwach, wykonywanych przez pracowników Agencji, a tym samym przyspieszyć weryfikację wniosków i wypłatę pieniędzy. Jak zapewnia Agencja, aplikacja jest prosta w obsłudze i podpowiada krok po kroku, jak wykonać określone zadanie.

Do czego rolnikowi przyda się aplikacja ARiMR?

Za pomocą nowej aplikacji rolnik może przesłać do ARiMR zdjęcia dokumentów, gruntów i upraw, potrzebne np. do weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe. Zbędne staną się papierowe pisma czy osobiste stawienie się w urzędzie. W konsekwencji zyska rolnik – korzystanie z mobilnej aplikacji przyspieszy ocenę jego wniosku i wydanie decyzji, a tym samym wypłatę pieniędzy.

Gdzie znaleźć aplikację wspomagającą kontakty rolników z Agencją?

Rolnicy, którzy zdecydują się przetestować agencyjną aplikację, mogą pobrać ją bezpłatnie ze sklepu Google Play lub iStore i zainstalować. Do aplikacji rolnik loguje się za pomocą danych z eWnioskuPlus. Login to numer identyfikacyjny producenta rolnego. Pierwsze hasło służące do zalogowania się Agencja przyśle na adres e-mail. Podczas pierwszego logowania ustala się nowe, indywidualne hasło.

Szybsza i sprawniejsza komunikacja na linii rolnik – Agencja

Po zalogowaniu się można sprawdzić dostępną w aplikacji listę zadań przekazanych przez ARiMR, o ile takie zostały wysłane. Jeśli rolnik otrzyma informację od Agencji, np. o potrzebie wykonania zdjęcia działki, loguje się, a następnie wchodzi w przesłane mu przez pracownika ARiMR zadanie. Tam znajdzie szczegółową instrukcję na temat tego, co ma sfotografować, ile zdjęć zrobić, z jakiego miejsca na polu i w jakim kierunku. Zdjęcie będzie zawierać dane o współrzędnych geograficznych. Zrobione zdjęcia za pośrednictwem aplikacji wysyła się do Agencji. Zadanie może obejmować również wykonanie zdjęć dokumentacji.

Urządzenie mobilne, na którym jest uruchomiona aplikacja, musi mieć włączoną usługę geolokalizacji. Natomiast wykonanie zdjęć nie wymaga, aby urządzenie miało w danym momencie aktywne połączenie z Internetem. Jest ono konieczne do wysyłki zdjęć.

Agencja ocenia przesłany materiał, a gdy uzna, że wymagane jest ponowne wykonanie zdjęć, poinformuje o tym przez aplikację. Rolnik ma 14 dni od przesłania zadania na wykonanie i przekazanie zdjęć do ARiMR. Po tym terminie weryfikacja obiektów terenowych i dokumentacji zostanie przeprowadzona na miejscu w ramach kontroli terenowej.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Czubak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:11