StoryEditorASF

ASF: Co rolnikom da regionalizacja rynku trzody?

30.09.2020., 17:09h
Wybuch ASF w Niemczech i utrata przez ten kraj azjatyckich rynków zbytu, w tym głównie chińskiego, zatrząsnął unijnym rynkiem  wieprzowiny. Niestety ze względu na powiązania handlowe i kapitałowe tracą na tym polscy rolnicy. Niemcy zdecydowały się jednak na utrzymanie ceny skupu żywca wieprzowego na poziomie jaki ustaliły w momencie wybuchu ASF.

ASF dotknie niemiecką branżę wieprzowiny?

Rekomendowane przez VEZG ceny skupu żywca wieprzowego w Niemczech między 23 a 30 września pozostały na poziomie 1,27 euro/kg, czyli z momentu ogłoszenia wybuchu tam ASF.

Rabobank w swojej ostatniej ocenie stwierdził, że skutki wystąpienia ASF w Niemczech, mogą nie być tak dotkliwe dla tamtejszej branży, jak oczekiwano. Optymizm Rabobanku jest częściowo oparty na fakcie, że pojawienie się tej choroby nie było zaskoczeniem. Niemcy były na to przygotowane, a jeśli okaże się, że kraj opanował wirusa i zablokował zainfekowane obszary, partnerzy handlowi będą otwarci na regionalizację. Chodzi o Chiny, Japonię, Korę Południową, Brazylię, Argentynę, Meksyk i Filipiny, którzy zamknęli swoje granice dla wieprzowiny z Niemiec.

Jeśli jednak kraje spoza UE nadal będą popierać zakazy importu, to saldo handlowe Niemiec będzie mocno zaburzone. Po USA, Hiszpanii i Kanadzie, Niemcy są bowiem największym na świecie eksporterem wieprzowiny. Rabobank nie widzi innego kraju, który w krótkim okresie mógłby zapełnić lukę spowodowana blokadą importu niemieckiej wieprzowiny.

ASF to problem europejski

Po opanowa...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 05:22