StoryEditorPolska

ASF dotarł na Podkarpacie

05.08.2018., 09:08h
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw rolnych w woj. podkarpackim. To pierwsze ognisko w tym regionie i jednocześnie już 184 ognisko ASF w Polsce. Odnotowano też już ponad 2600 przypadków ASF u dzików. 

ASF na Podkarpaciu 

Główny Inspektorat Weterynarii podał w czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, że 184. ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało potwierdzone w jednym z gospodarstw w woj. podkarpackim. To pierwsze wystąpienie ASF w tym województwie.  Ognisko zostało zlokalizowane w gospodarstwie, które utrzymywało 19 sztuk świń i jest ono położone we wsi Nowe Sioło, w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim. 

Służby sprawdzają w jaki sposób wirus ASF trafił do tego gospodarstwa, które znajdowało się poza strefą ASF. 

ASF od Elbląga po Lubaczów 

Tylko w sierpniu Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził cztery nowe ogniska ASF u świń i ponad 40 przypadków ASF u dzików. 

181 ognisko ASF, czyli już 77 ognisko w 2018 r., zostało potwierdzone na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Zostało ono zlokalizowane w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim, gdzie było hodowanych 25 świń.

Kolejne, 182 ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń i jest ono położone w gminie Siedlce, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim. 183 ognisko afrykańskiego pomoru świń znajduje się w gospodarstwie w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie chowanych było 25 świń. 

184. ognisko to jednocześnie pierwsze ognisko ASF na Podkarpaciu. Natomiast 185. ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, gdzie hodowano ponad 100 świń. Znajduje się ono w gminie Chełm, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. 

Zgonie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii z 3 sierpnia 2018 r, potwierdzono wystąpienie ponad 40 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Jest ich już 2608. 
Za chwilę strefa ASF będzie rozciągać się od Elbląga aż po Lubaczów.

ASF od Elbląga po Lubaczów 

Ardanowski: żeby powstrzymać ASF potrzebna jest bioasekuracja i depopulacja dzików 

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa stwierdził ostatnio w Boguchwale, że ASF to problem już całej Europy. Według niego, aby opanować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń w Polsce, należy spełniać jednocześnie dwa elementy. 

– Depopulacja dzików w pasie wschodnim, w strefach występowania ASF do zera oraz bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli odizolowanie budynków, w których utrzymywane są świnie – wyjaśniał minister Ardanowski 

 

Paweł Mikos

Fot. Archiwum TPR 

Mapa: Główny Inspektorat Weterynarii z 5 sierpnia 2018 r. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 14:11