Ponad 1000 świń padło w jednym gospodarstwie
50. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim i znajduje się w strefie ASF. Zostało to potwierdzone badaniami wykonanymi przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach 5 lipca.
Jak podaje służba weterynaryjna w gospodarstwie było utrzymywanych 1066 świń!
Do tej pory wszystkie ogniska ASF w tym roku były stwierdzane w małych gospodarstw hodujących od kilku do kilkunastu zwierząt.
Wielka akcja szukania dzików
Służby weterynaryjne z woj. lubelskiego , gdzie także jest problem z ASF zapowiedziały, że około 10 lipca rozpocznie się akcje poszukiwania padłych dzików. Ma w niej wziąć udział ponad 50 myśliwych oraz przedstawiciele służby leśnej, straży rybackiej i łowieckiej.
Pod koniec czerwca władze samorządowe woj. lubelskiego obiecała także wypłacać 200 złotych za każdego znalezionego padłego lub odstrzelonego dzika.
Warto pamiętać o bioasekuracji
Przy hodowli świń należy przestrzegać zasad bioasekuracji. Warto przy tym kierować się wskazaniami opracowanymi przez prof. Roman Kołacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest to wręcz "Dekalog ochrony przed ASF".
W skrócie kilka ważniejszych zasad zabezpieczenia swojego stada przed ASF to:
- nie kupuj świń z niewiadomego pochodzenia
- zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami
- nie karm świń odpadkami kuchennymi
- zabezpiecz pasze przed dostęp zwierząt wolnożyjących
- wyłóż maty nasączone środkami dezynfekującymi przed wjazdem i wyjazdem z gospodarstwa oraz przed wejściem do budynku inwentarskiego
- nie pozwól wchodzić do budynku z trzodą osobom postronnym
- zakładaj oddzielny strój i pozostawiaj go w chlewni
- rejestruj świnie w bazie ARiMR i zgłaszaj ich przemieszczanie w ciągu 7 dni od tego zdarzenia.