Ursus musi spłacić ponad 11,5 mln złotych długu
Władze Ursusa, producenta ciągników i maszyn rolniczych oraz autobusów elektrycznych, poinformowały, że komornik sądowy wszczął egzekucję przeciwko Ursusowi na wniosek banku Millenium. Komornik wezwał producenta ciągników do zapłaty długu w kwocie głównej 10 000 047,12 złotych oraz odsetek (ponad 1,5 mln złotych na koniec stycznia 2020 r.), kosztów zastępstwa prawnego i opłaty egzekucyjnej. Jednak jak na razie komornik nie rozpoczął żadnych innych czynności egzekucyjnych poza doręczeniem pisma.
Jeśli Ursus nie spłaci zobowiązania komornik będzie mógł zająć nieruchomość należącą do Ursusa w Dobrym Mieście przy ul. Fabrycznej.
Czy to oznacza bliskie bankructwo Ursusa?
Jednak władze Ursusa nie zamierzają jak na razie ogłaszać bankructwa. Jeszcze 10 lutego do Sądu Rejonowego w Olsztynie zarząd Ursusa złożył wniosek o wszczęcie przyspieszonego postępowania układowego.
Zarząd producenta ciągników przekonuje, że taki wniosek i przeprowadzenie restrukturyzacji ma pozwolić uniknąć upadłości i jednocześnie zabezpieczy prawa wszystkich wierzycieli. Władze spółki zapewniają także, że będą podejmować działania, która mają doprowadzić do poprawy sytuacji ekonomicznej Ursusa na tyle, aby firma mogła zacząć regulować swoje zobowiązania.
– Decyzja zarządu podyktowana była troską o kontynuowanie działalności spółki, jak również szacunkiem dla zobowiązań spółki i jej wierzycieli. Przyspieszone postępowanie układowe, zawarcie układu i wykonanie go jest drogą zapewniającą najwyższy możliwy poziom wykonania zobowiązań – przekonują przedstawiciele Ursusa w raporcie dla akcjonariuszy.
Ursus sprzedaje fabrykę w Opalenicy
Pod koniec lutego 2020 roku ma dojść do sfinalizowanie sprzedaży zakładów Ursusa w Opalenicy dla Trioliet, niderlandzkiego producenta maszyn rolniczych.Ursus porozumiał się z Holendrami i sprzeda farbykę w Opalenicy za 6 mln złotych. W zamian za to Trioliet przejme nie tylko nieruchomości od Ursusa, ale również „produkcję w toku” i „inwentarz”, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby.
Pierwotnie Holendrzy mieli przejąć opalenicki zakład Ursusa już w grudniu 2019 roku, ale Ursus nie zdołał zgormadzić wszystkich dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia transkacji. Więcej na ten temat w artykule:
Ursus nie sprzeda zakładu w Opalenicy… na razie.
Paweł Mikos