StoryEditorPolska

Były wiceminister rolnictwa pokieruje Ministerstwem Środowiska

09.01.2018., 16:01h
Premier Mateusz Morawiecki wreszcie dokonał rekonstrukcji rządu. Krzysztof Jurgiel zachował tekę szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z kolei na stanowisku ministra środowiska Jana Szyszko zastąpi Henryk Kowalczyk, który był już wiceministrem rolnictwa oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. Czy to poprawi sytuację rolników? 

We wtorek, 9 stycznia 2018 roku Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Trwające od 3 miesięcy spekulacje na temat obsady stanowisk w poszczególnych resortach wreszcie zostały ostatecznie wyjaśnione.

Spekulacje na temat odwołania ministra rolnictwa

Jeszcze przed powołaniem nowych ministrów na stanowisku w niektórych mediach pojawiały się informacje, że na liście nazwisk do odwołania z funkcji jest także Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Zdaniem niektórych komentatorów minister Jurgiel jest zbyt dużym obciążeniem wizerunkowym dla Prawa i Sprawiedliwości i z tego powodu miałby on stracić stanowisko.

Kogo widziano w fotelu ministra rolnictwa? Wśród kandydatów mediów pojawił się m.in. Jan Arendarski, wiceminister rolnictwa w rządzie PiS w latach 2005 – 2007 i od 2008 roku doradca ds. wsi i rolnictwa z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prawicowe media wskazywały także, że do kierowania resortem rolnictwa miał być przymierzany Daniel Obajtek, który od listopada 2015 do lutego 2017 r. był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wśród potencjalnych kandydatów na nowego ministra rolnictwa był wymieniany Henryk Kowalczyk. On także był wiceministrem rolnictwa w rządzie PiS w latach 2006 – 2007, a ostatnio w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jednak przeciwko odwołaniu Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra rolnictwa przemawiały dwie kwestie. Po pierwsze, już 2-krotnie w tej kadencji większość parlamentarna go wybroniła przez votum nieufności, przy okazji opisując go jako najlepszego ministra rolnictwa od 1989 roku.
Po drugie, Jurgiel należy do tzw. „zakonu PC” czyli działaczy Porozumienia Centrum, którzy zawsze politycznie są przy Jarosławie Kaczyńskim. Do tego grona można zaliczyć m.in. Adam Lipińskiego, Mariusza Błaszczaka, Joachima Brudzińskiego, Marka Kuchcińskiego czy Marka Suskiego.

 

Henryk Kowalczyk, nowy minister środowiska za Jana Szyszkę

W ramach rekonstrukcji rządu dotychczasowego ministra środowiska, prof. Jana Szyszkę, zastąpił Henryk Kowalczyk. Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. był on sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. W rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego był szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Henryk Kowalczyk urodził się 15 lipca 1956 r. w Żabiance. Jest absolwentem Wydziału Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1979 do 1990 r. pracował, jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Przez wiele lat działał w samorządzie lokalnym jako wójt gminy Winnica oraz jako radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od 2005 roku piastuje urząd posła na Sejm RP.

 

Czy nowy minister środowiska poprawi sytuację rolników?

Czy Henryk Kowalczyk jako nowy minister środowiska orientujący się w sytuacji polskiego rolnictwa może wpłynąć pozytywnie na działalność rolników? Byłoby dobrze, zwłaszcza, że jest kilka takich spraw, które może rozwiązać.

Jedną z nich jest większe zaangażowanie resortu środowisk i myśliwych w zwalczani afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików. Nowy minister mógłby także w większym stopniu zadbać o odpowiednie utrzymanie instalacji melioracyjnych oraz uprościć procedury związane z budową instalacji i urządzeń wodnych.

Wreszcie nowy szef Ministerstwa Środowiska może sprawić, że wymogi wobec rolników w sprawie ograniczenia oddziaływania azotu na środowisku nie będą bardziej wyśrubowane niż te wynikające z nowego Prawa wodnego czy unijnej dyrektywy azotowej.

 

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego

Po rekonstrukcji rządu niektóre resorty zostaną rozdzielone, jak np. Ministerstwo Rozwoju i Finansów, ale powstaną także nowe, jak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Kto został nowym ministrem w poszczególnych resortach?

  • Ministerstwo Środowiska – zamiast Jana Szyszki kierowanie resortu powierzono Henrykowi Kowalczykowi, który do tej pory był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów;
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – zamiast Witolda Waszczykowskiego nowym szefem polskiej dyplomacji został Jacek Czaputowicz, profesor nauk społecznych, ekspert z dziedzinie stosunków międzynarodowych i jednocześnie dotychczasowy wiceminister Spraw Zagranicznych; 
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – zamiast Mariusza Błaszczaka nowym zwierzchnikiem resortu zostanie Joachim Brudziński, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu; 
  • Ministerstwo Obrony Narodowej – zamiast Antoniego Macierewicza nowym ministrem został Mariusz Błaszczak;
  • Ministerstwo Finansów – zamiast Mateusza Morawieckiego (jako ministra rozwoju i finansów) nowym ministrem będzie Teresa Czerwińska, która wcześniej była wiceministrem i przygotowywała budżet państwa;
  • Ministerstwo Zdrowia – zamiast Konstantego Radziwiłła resortem będzie kierował minister prof. Łukasz Szumowski, kardiolog i profesor nauk medycznych, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – zamiast Mateusza Morawieckiego (jako ministra rozwoju i finansów) nowym ministrem będzie Jerzy Kwieciński, dotychczasowy wiceminister rozwoju;
  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – zamiast Mateusza Morawieckiego (jako ministra rozwoju i finansów) nowym ministrem będzie pokieruje Jadwiga Emilewicz, która był wiceministrem rozwoju;
  • Ministerstwem Infrastruktury – zamiast dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pokieruje dalej Andrzej Adamczyk;
  • Ministerstwo Cyfryzacji – zamiast Anny Streżyńskiej nadzór nad resortem przejął premier Mateusz Morawiecki.

 

Paweł Mikos

Fot. Kancelaria Premiera

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 08:40