Potrzeba działań rekompensują rolnikom wysokie ceny nawozów
Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 29 grudnia 2021 r. wystąpiło z prośbą do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla rolników. Wszystkiemu winne są kolejne podwyżki cen nawozów. Zdaniem związkowców Unia Europejska powinna zaproponować działania i rozwiązania, które będą stanowiły rekompensatę dla rolników, którzy ponoszą straty w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów.
Rosnące ceny i ograniczenia pogłębią kryzys na wielu polach
Teresa Hałas, Przewodnicząca Związku, w Stanowisku Prezydium napisała, że proszą Rząd RP o podjęcie skutecznych i natychmiastowych działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników, która doprowadziłaby do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej. Tym bardziej, że kolejne wzrosty cen i ograniczenia w dostępności nawozów znacznie utrudnią nabycie przez producentów rolnych nawozów, a tym samym doprowadzą do problemów produkcji w gospodarstwach, a w konsekwencji do ich bankructwa. Kolejną konsekwencją kryzysu nawozowego będzie jeszcze większa inflacja i wzrost cen w sklepach.
Zdaniem Solidarności, firmy z udziałem Skarbu Państwa mają możliwość dywersyfikacji swojej produkcji, jej kosztów, dlatego nie powinny przerzucać wzrostu swoich kosztów cały czas na rolników.
Działania rządu potrzebne natychmiast
Działania państwa polskiego, które powinny wpłynąć na wyhamowani wzrostu cen nawozów i ich stabilizację, są konieczne, także na poziomie UE. Prezydium Związku zaapelowało do rządu o pilną interwencję w sprawie sytuacji na rynku nawozów, nie wykluczając konieczności podjęcia dalszych działań statutowych.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay