StoryEditorASF

Ceny świń rosną. Czy ASF w lubuskim to popsuje?

19.11.2019., 07:11h
W ostatnim czasie ceny świń wzrosły. Jednak pojawienie się wirusa ASF w pobliżu Wielkopolski i 100 km od Niemiec może znaczącą wpłynąć na rynek unijnej wieprzowiny? Zrzeszenie producentów trzody chlewnej przestrzega przed takim scenariuszem.  

Rosną ceny świń w Unii Europejskiej

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej (KZP–PTCH) w ostatnim czasie znacznie wzrosły ceny żywca wieprzowego. 

W 46 tygodniu ceny tuczników za 1 kg tuszy wzrosły: 

  • w Danii o 5 centów; 
  • w Belgii o 1 cent;
  • w Wielkiej Brytanii o 1 cent;
  • w Niemczech o centy do poziomu 1,89 euro za kg tuszy.

– Nasz optymizm został jednak ostudzony ostatnimi doniesieniami z województwa lubuskiego. Potwierdzony przypadek ASF u dzików w pobliżu granicy województwa wielkopolskiego nie wróży nic dobrego – napisano w komunikacie związku producentów trzody chlewnej. 

 

Wirus ASF tuż przy Wielkopolsce, gdzie utrzymywanych jest 4 mln świń

Mowa o znalezieniu padłych dzików w pobliżu Wschowy i Nowej Soli w woj. lubuskim. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził już dwa przypadki ASF u dzików w tym regionie.  Jest to aż ponad 300 km od miejsc, gdzie do tej pory były potwierdzane przypadki ASF u dzików. KZP–PTCH podejrzewa, że taki skokowe przeniesienie wirusa ASF może być związane z sezonem zbierania grzybów. Oznacza to, że grzybiarze mogli tę groźną chorobę roznieść w inne rejony. 

Wirus został skokowo przeniesiony do rejonu, który bezpośrednio sąsiaduje z Wielkopolską, gdzie utrzymywanych jest prawie 4 mln świń co stanowi 36% krajowego pogłowia trzody chlewnej. Pojawienie się wirusa w tak skoncentrowanym rejonie produkcji może okazać się tragicznym doświadczeniem dla całej branży – zauważają przedstawiciele związku producentów trzody chlewnej.

 

Jeśli ASF trafi do Niemiec, to może dojść do znacznego spadku cen świń na unijnym rynku

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej obawia się spełnienia jeszcze jednego czarnego scenariusza. Oba potwierdzone przypadki ASF u dzików znajdują się niecałe 100 km od granicy z Niemcami. Na dodatek aż do naszej zachodniej granicy od obszaru skażonego ciągną się lasy, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. 

– [Ewentualne – przyp. red.] potwierdzenie przypadku ASF u dzików na terenie Niemiec zamknie rynek chiński i innych krajów azjatyckich dla niemieckiego eksportu wieprzowiny. Wówczas nadpodaż na rynku unijnym może spowodować drastyczny spadek cen wieprzowiny i kryzys w całej Unii Europejskiej – prognozuje zrzeszenie producentów świń.

Jednak nawet jeśli dojdzie do przeniesienia ASF do naszych zachodni sąsiadów, to może negatywny scenariusz będzie ograniczony.  Władze Niemiec i Chin prawdopodobnie porozumiały się w sprawie respektowania przez Państwo Środka unijnych strefy ASF, co nie ograniczałoby eksportu wieprzowiny do Chin w tak dużym stopniu. Jednak jak na razie takie uzgodnienia nie zostały oficjalnie potwierdzone. 

Jeśli ASF trafi do Niemiec znacznie zmieni się sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 13:09