Eksport do Chin mocno wyhamował. Dlaczego?
Jak wskazuje Bruksela, w pierwszej połowie bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, eksport wieprzowiny z UE wzrósł o 15%. Wraz z pojawieniem się pierwszego przypadku ASF w Brandenburgii tak ważni importerzy, jak Chiny, Korea Południowa i Japonia, wstrzymały dostawy z Niemiec. W rezultacie KE zrewidowała swoje szacunki dotyczące wzrostu eksportu na bieżący rok do zaledwie 2%.
Bruksela uważa, że powody są inne. Jakie?
Co jednak ciekawe, zgodnie z oceną władz Brukseli, europejski eksport wieprzowiny nie rósłby w nadchodzącym roku nawet bez wybuchu ASF w Niemczech. Jako główny powód zahamowania jego wzrostu podaje się wzrost produkcji żywca wieprzowego w Chinach oraz to, że mieszkańcy państwa Środka spożywają coraz chętniej inne rodzaje mięsa.
Regionalizacja produkcji
Według Komisji dalszy rozwój eksportu wieprzowiny z UE będzie zależał od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać rozwój ASF w Niemczech. Istotne jest również, aby partnerzy handlowi z Państwa Środka zaakceptowali zasadę regionalizacji. Brukseli zależy również na tym, aby powstałe po niemieckich dostawcach luki...