–Takie zjawiska pogodowe przynoszą więcej strat niż pożytku, szczególnie w rolnictwie, erozja gleby, zniszczenia gradem i nawałnicami, do tego wiele rejonów Polski i Europy doświadcza długotrwałej suszy. Podobne zjawiska występowały na całym świecie, chociażby gigantyczna powódź w rejonie Irkucka na Syberii pod koniec czerwca.Takich zjawisk było setki, pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego te zjawiska się nasilają? Jedną z przyczyn jest brak cząstek kondensacji pary wodnej w atmosferze Ziemi to pył wulkaniczny. Panuje zgodna opinia w świecie nauki że w latach 70/80 XX wieku panowały lata bardziej śnieżne i mroźne i lata deszczowe ale w tych poprzednich dekadach wybuchały wulkany. Obecnie od 23 lat nie było większego wybuchu wulkanu. Wybuch wulkanu Stromboli we Włoszech w tym roku zbyt słaby żeby cokolwiek zmienił. Oprócz tego związki tlenków siarki obniżają globalną temperaturę i powodują bardziej spokojne i powolne opady deszczu i mniej nawałnic. Panuje opinia że obecne ocieplenie narasta od ok. 100 lat, równocześnie od ok. 100 lat słabnie osłona magnetyczna Ziemi (ok.15%). Naukowcy w tej sprawie twierdzą że to nie ma wpływu na klimat Ziemi - ja uważam że to błąd - opisywane czynniki to złożony synergizm (zespół kilkunastu czynników) procesów pogodowych.
Nadchodącaa zima to listopad jeszcze ciepły, następne miesiące coraz mroźniejsze, z deszczem i śniegiem. To będzie zima ze znacznie większą ilością opadów niż poprzednia. Wiosna przyjdzie bardzo późno, w przeciwieństwie do poprzedniej. Cały marzec z opadami deszczu i śniegu – przewiduje Józef Gorell.
Prognoza pogody Józefa Gorella od 1 października do 31 grudnia 2019 roku
- Październik 2019: Początek pierwszej dekady ciepły, do 25°C, później z każdym dniem coraz chłodniej, z opadami deszczu lokalnie intensywnymi, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich, które mogą powodować podtopienia. Lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem. Druga dekada początkowo słoneczna z dużymi wahaniami temperatur. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Od 15 października znacznie cieplej, ale z opadami deszczu z silnym porywistym wiatrem. Trzecia dekada z dynamiczną pogodą, lokalnie intensywnymi opadami deszczu. Spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm. Wystąpią mżawki i przymrozki.
- Listopad 2019: Pierwsza dekada listopada ciepła, słoneczna, w ciągu dnia do 15°C. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. W rejonach północnych mogą wystąpić niewielkie opady deszczu, wiatr słaby, umiarkowany, południowo-zachodni. Druga i trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywnymi z silnym porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur, nocą w trakcie rozpogodzeń spadki temperatur do –10°C, w ciągu dnia do 8°C.
- Grudzień 2019: Początek grudnia z niewielkim mrozem, z opadami deszczu ze śniegiem. Później coraz chłodniej, spadki temperatur lokalnie do –10°C, z opadami samego śniegu. Wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby, umiarkowany. Druga i trzecia dekada z większym mrozem – lokalnie do –15°C. Nasilą się opady śniegu, lokalnie mogą być intensywne z silnym porywistym wiatrem, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W trzeciej dekadzie nasilą się mgły i zamglenia, które mogą utrzymywać się cały dzień. W okolicy świąt powinny wystąpić opady śniegu z mrozem do –10°C.
Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl