StoryEditorWiadomości rolnicze

Co dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie

20.03.2015., 11:03h
  Prawie co dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie z powodu nadmiernego rozwoju obszarów rolniczych, wykorzystania pestycydów i innych czynników - alarmują autorzy opublikowanego w czwartek raportu na temat populacji tych owadów.  

 

To pierwsze tego typu opracowanie na temat europejskich gatunków.

 

Pszczoły są kluczowe dla światowej produkcji żywności, jednak od wielu lat naukowcy obserwują kurczenie się ich populacji. W Europie żyje prawie 2 tys. gatunków dzikich pszczół, z czego 9,2 proc. grozi wyginięcie, a dalsze 5,2 proc. będzie nim zagrożone w najbliższych latach. Badanie populacji tych owadów zleciła i sfinansowała Komisja Europejska. Raport opracowali specjaliści z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

 

Autorzy dokumentu zwracają także uwagę, że wiele z europejskich gatunków pszczół pozostaje dla badaczy zagadką i dlatego trudno oszacować, czy również im nie grozi wyginięcie.

 

IUCN wyliczyło, że roczne zyski dla gospodarki Europy wynikające z zapylania roślin przez te owady wynoszą 23 mld euro. W skali świata roczny zysk to 153 mld euro.

 

Wśród zagrożeń dla pszczół wymienia się m.in. zbyt ekspansywne rolnictwo i wykorzystywanie w nim środków owadobójczych oraz ocieplenie klimatu wywołujące gwałtowne zjawiska pogodowe, które utrudniają owadom dostęp do pożywienia. (PAP)

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 23:27