StoryEditorPorady prawne

Co ma zrobić rolnik, jeśli nie może wywiązać się umowy kontraktacji?

06.11.2020., 10:11h
W związku z ulewnym deszczem i z tym, że część mojego pola jest na gruntach blisko rzeki, uzyskałem niskie plony kukurydzy. Nie dostarczyłem więc całej ilości ziarna wynikającej z umowy kontraktacji. Czy z tego tytułu mogą być nałożone na mnie jakieś sankcje?

Co grozi za niedotrzymanie umowy kontraktacji?

Według art. 622 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, obowiązany jest on tylko do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych.

Paragraf 2 wskazuje, że w umowie strony mogą zastrzec warunki zwrotu zaliczek i kredytu korzystniejsze dla producenta. Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 7 lipca 2010 r. (sygn. akt: III Ca 352/10) uznał, że zgodnie z art. 622 k.c., do okoliczności, o których mowa w cytowanym przepisie, należy zaliczyć klęskę nadmiernych opadów.

Czy sprawa może trafić do sądu?

Sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła opadów, które wystąpiły na polach powoda w lipcu 2007 r. Sąd zaznaczył, że opady te miały wpływ na wysokość plonów – co wynikało z niekwestionowanej przez strony opinii biegłego – i w sposób oczywisty nie można żadnej ze stron obarczać odpowiedzialnością za ich wystąpienie.

Dodatkowo sąd podkreślił, że powód uczynił przy tym zadość obowiązkowi poinformowania o niemożliwości świadczenia (wynikającemu z art. 623 k.c.), pomimo ż...

Pozostało 58% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:42