W pierwszej kolejności należy sprawdzić u geodety, czy możliwe będzie skorzystanie z instytucji wznowienia granic. Artykuł 39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego określa, że przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia.
Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. Wznowienia znaków granicznych dokonują, na zlecenie zainteresowanych, podmioty, o których mowa w art. 11, czyli geodeci. Zainteresowane strony zawiadamia się o czynnościach wznowienia znaków granicznych. Sporządza się z nich protokół. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.
W przypadku sporu co do przebiegu granicy należy skorzystać z instytucji rozgraniczenia nieruchomości. Ma to na celu ustalenie przebiegu granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie od...
Dzierżawię pole, które przedtem dzierżawiła RSP. Działka była połączona z polami sąsiadującymi, przez co zostały wyorane kamienie graniczne. Przedstawiciel RSP stwierdził, że przy podpisywaniu z nim umowy kamieni nie było, więc nie poczuwa się do wyznaczenia granic i usadzenia nowych kamieni. Co mam robić? Kto powinien pokryć koszty tych czynności, skoro kamienie są na mapie, a w rzeczywistości ich brak?