StoryEditorWiadomości rolnicze

Coraz więcej różnic na wsi

08.07.2014., 14:07h
W Pałacu Staszica w Warszawie 17 czerwca br. odbyła się konferencja, na której przedstawiono pierwsze wyniki monitoringu rozwoju obszarów wiejskich realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Wyniki potwierdzają, że polska wieś jest silnie zróżnicowana, a efekty realizowanej w Polsce polityki na rzecz obszarów wiejskich nie są zadowalające i sprzyjają pogłębianiu się różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy regionami/województwami (wschód – zachód), jak również w ich obrębie/w ramach poszczególnych województw (centrum – peryferia).  

Jak wynika z przedstawionego raportu obszary wiejskie wschodniej części kraju (również w dużej mierze części centralnej) wskazują na niższy poziom rozwoju społeczno-gospodarczego w stosunku do regionów zachodnich. W gminach Polski zachodniej bardziej zaawansowany jest proces dezagraryzacji lokalnej gospodarki, występują bardziej zasobne budżety gmin, społeczeństwo jest młodsze, a warunki mieszkaniowe są korzystniejsze niż na wschodzie kraju.

Z drugiej strony, obok podziału wschód-zachód, występuje także podział obszarów wiejskich na strefy centralne – powiązane z dużymi miastami i strefy peryferyjne położone najczęściej w pobliżu granic województw. Gminy silnie powiązane z dużymi miastami wykazują znacznie większy stopień rozwoju niż rejony odległe od tych centrów. W gminach podmiejskich występuje lepszy rynek pracy, lepsze drogi, bardziej zamożne są nie tylko budżety gmin, ale i gospodarstw domowych.

A oto ważne informacje, jakie można było usłyszeć podczas konferencji z ust dr. hab. Moniki Stanny, prof. IRWiR PAN:

Obszary wiejskie w Polsce stanowią 93% powierzchni kraju i zamieszkuje je blisko 40% ludności.

Ponad 60% ludności mieszkającej na wsi nie ma nic wspólnego z rolnictwem.

Ponad 1/4 gmin ma czas dojazdu do miasta wojewódzkiego dłuższy niż 2 godziny (najdłużej dojeżdżają mieszkańcy Pomorza Środkowego – ponad 3 godziny).

Zaledwie w 1/3 gmin wszystkie sołectwa są skomunikowane transportem publicznym.

Najbardziej „stare” demograficznie jest woj. podlaskie. W jego południowo-wschodnich gminach 1/4 ludności jest w wieku poprodukcyjnym. W relacji do dzieci istnieją tam proporcje 2:1.

W populacji osób na wsi w wieku poprodukcyjnym, co czwarty ma 80 i więcej lat.

Najniższe dochody (poniżej 10 000 zł/rok) osiągają podatnicy PIT w regionie Polski wschodniej, zwłaszcza w rolniczych częściach województw podlaskiego i lubelskiego oraz na obszarach położonych peryferyjnie w stosunku do sieci dużych miast i głównych ciągów komunikacyjnych.

Klienci pomocy społecznej to głównie mieszkańcy obszarów popegeerowskich.

Najwyższe bezrobocie odnotowano w gminach woj. warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. 

30% osób składających wnioski o dopłaty bezpośrednie to tzw. młodzi rolnicy (do 40 lat). Relatywnie najmniejszy ich udział (do 20%) występuje na obszarach o najbardziej rozdrobnionej strukturze agrarnej (woj. małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie).

Uczniowie z województw Polski północnej osiągają niższe wyniki z egzaminów kompetencyjnych zarówno w szkole podstawowej, jak i gimnazjum.

Gminy o najniższym udziale dochodów własnych (nieznacznie powyżej 10%), choć zlokalizowane są w różnych województwach, to wszystkie znajdują się na terenie dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli głównie w woj. świętokrzyskim ale także lubelskim, podkarpackim i na południu woj. mazowieckiego.

Najniższy poziom rozwoju osiągają gminy z woj. podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, obrzeży świętokrzyskiego, łódzkiego oraz Pomorza Środkowego.

Najwyższy poziom rozwoju osiągają gminy z obszarów wiejskich wokół Warszawy, Poznania, a także z okolic dużych miast i ośrodków przemysłowych: Krakowa, Opola, Wrocławia, Łodzi, Szczecina, Trójmiasta, Zielonej Góry.

Po przedstawieniu wyników raportu zaproszono do dyskusji m.in. prof. Walentego Pocztę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Adama Tańskiego – byłego ministra rolnictwa oraz Wiktora Szmulewicza – prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pierwszy z nich zwrócił uwagę na to, że gospodarstw rolnych w kraju, które rozwijają się i inwestują, jest nie więcej jak 100 tys., zatem w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze większy problem z bezrobociem na terenach wiejskich, a z typowego rolnictwa będzie żyło tylko 500 tys. osób. Z drugiej strony, nie ma miejsc pracy poza rolnictwem i ich stworzenie powinno być ważnym wyzwaniem dla polityków, gdyż ludzie nie są w stanie sami dla siebie tworzyć miejsc pracy.

– Obecny system dopłat unijnych nie wspomaga przemian agrarnych na wsi, gdyż każdemu opłaca się trzymać kawałek ziemi, bo z tego tytułu ma jakiś stały dochód i w perspektywie ma tani system ubezpieczeń. Innym problemem obszarów wiejskich jest to, że zakłady przetwórcze poza mleczarniami nie są własnością producentów rolnych i wszystkie dodatkowe wartości, które mogłyby pozostawać na terenach wiejskich, wypływają poza nie, a często poza granice kraju. Jest to spowodowane tym, że system prywatyzacji z lat 90-tych nie doprowadził do tego, że rolnik ma udział w przetwórstwie i ma to dziś ogromny wpływ na rozwój terenów wiejskich – podkreślił Wiktor Szmulewicz. W takim samym tonie wypowiadał się były minister rolnictwa Gabriel Janowski, który również wziął udział w dyskusji. Obaj panowie krytykowali także przepisy krajowe niepozwalające rolnikom prowadzić małej przedsiębiorczości polegającej na przetwarzaniu produktów rolnych i bezpośredniej sprzedaży na rynek lokalny, jak  ma to miejsce np. w Austrii.

Andrzej Rutkowski

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:44