Coraz więcej samobójstw na wsiArchive Media
StoryEditorPOSEŁ W SPRAWIE ROLNIKÓW

Coraz więcej samobójstw na wsi. "W Polsce co roku 600 rolników odbiera sobie życie"

28.03.2025., 16:00h

Co wpływa na fakt, że rocznie 600 rolników odbiera sobie życie? Jak temu zapobiec? Przyjrzyjmy się delikatnemu tematowi, bazując na interpelacji poselskiej z marca 2025

Do Prezesa Rady Ministrów wpłynęła interpelacja posła Jarosława Sachajko w sprawie fali samobójstw na polskiej wsi. Poseł oczekuje, że rząd uzna problem za priorytetowy i podejmie konkretne działania, a nie jedynie zapewnieni o "monitorowaniu sytuacji". Jakie postulaty w stronę rządu kieruje Jarosław Sachajko? 

Co ministerstwo rolnictwa wie o kondycji polskich rolników?

Poseł Sachajko zwraca się do ministra rolnictwa z zapytaniami o:

  • Liczbę - aktualną - samobójstw wśród polskich rolników.
  • Analizę przyczyn tych samobójstw.
  • Działania, jakie resort podejmuje, by zapobiegać kryzysowi psychicznemu w środowisku rolniczym.
  • Plany ministerstwa w temacie stworzenia specjalnego programu wsparcia psychologicznego polskich rolników (infolinia, szkolenia, ułatwiony dostęp do specjalistów).

Ostatnim zapytaniem posła jest jeden z głównych czynników sprawczych popełnianych przez rolników samobójstw. Mianowicie problem rosnącego zadłużenia gospodarstw rolnych, który dla wielu producentów staje się po prostu nie do przezwyciężenia. Dlatego też, w kierunku rządu, pada pytanie posła:

Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa wdrożenie instrumentów wsparcia finansowego dla gospodarstw dotkniętych kryzysem zadłużenia, które jest jedną z kluczowych przyczyn samobójstw?

Rolnik - najbardziej stresujący zawód?

Poseł w swojej interpelacji podkreśla, że rolnictwo jest jednym z najbardziej stresujących zawodów. A źródłem stresu rolników są głównie:

  • Nieprzewidywalność pogody.
  • Wzrastające koszty produkcji.
  • Długi rolników.
  • Niestabilność cen produktów rolnych.
  • Brak systemowego wsparcia producentów rolnych.
  • Konieczność walki z nadmierną biurokracją.

Wszystkie te czynniki, zdaniem posła, prowadzą do wyczerpania psychicznego i desperacji. Do tego należy dodać jeszcze rosnące zadłużenie gospodarstw.

Co proponuje poseł?

Aby zbudować stabilny sektor rolny, zapewnić stałe oraz godne dochody dla rolników, co w konsekwencji da tej grupie społecznej poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa, należy skupić się przede wszystkim na opłacalności produkcji, zapewnieniu nowych rynków zbytu produktom rolnym, nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich i poprawie dochodów. Dochody z produkcji rolniczej muszą być godne, a nie tylko łatane w przypadku kryzysu. 

Rolnik podejmując decyzję o kontynuowaniu produkcji lub zmianie jej charakteru, musi czuć, że otoczenie prawne i gospodarcze w którym się porusza jest stabilne.

Rolnik i izolacja społeczna

Poseł Sachajko zaznacza, że zawód rolnika cechuje się dużą izolacją społeczną. Długotrwała praca w samotności może prowadzić do wyczerpania psychicznego. Natomiast programów prewencyjnych w tym zakresie na polskich wsiach jak na lekarstwo, tak jak i wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego. Na terenach wiejskich brakuje bowiem takich placówek.

Ponadto, w wielu krajach na świecie, rządy wdrażają działania wspierające rolników oraz farmerów. Na przykład we Francji czy w Stanach Zjednoczonych. Powstają tam programy edukacyjne i finansowe oraz specjalne linie wsparcia dla rolników. Poseł podkreśla, że w Polsce takich dedykowanych programów prewencyjnych skierowanych specjalnie do rolników nie ma.

Liczby mówią wszystko

W Polsce co roku ok 6 tys. osób odbiera sobie życie. Dziennie to około 15 osób. Dodać należy do tego drugie tyle nieudanych prób samobójczych. 50% wszystkich samobójstw przypada niestety na mieszkańców terenów wiejskich. Idąc dalej, z grupy 50% samobójców na wsi, ok. 600 osób to rolnicy. Kolejne 300 - 350 to domownicy i członkowie rodziny rolnika.

Ponadto statystki wyraźnie wyodrębniają płeć z grupy samobojców wśród rolników. To mężczyźni w zdecydowanej większości podejmują ten desperacki krok (85%), a niemal połowa z nich ma od 45 do 65 lat.

Niestety rośnie też liczba młodych rolników, którzy popełniają samobójstwa.

Reasumując, działalność rolnika to już nie tylko sama praca fizyczna. Dziś to jeszcze nadmierna biurokracja. Do tego stres związany z rosnącym zadłużeniem rolników, którzy stanowią przecież fundament bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

Tak więc apel posła wart jest uwagi.

Agnieszka Sawicka 

Warszawa
13°C
Słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
13°C
7°C
śr.
wi_00
17°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
5°C
pt.
wi_00
19°C
8°C
sob.
wi_00
10°C
-1°C
31. marzec 2025 17:26