StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy będzie Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi?

19.05.2017., 17:05h
Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Miałby on przypadać na 12 lipca i być świętem państwowym i jednocześnie hołdem dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę̨ w czasie II wojny światowej.

W uzasadnieniu parlamentarzyści PSL podali, że w ten sposób państwo odniosłoby się z szacunkiem do ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do łagrów i obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej miałby też być oddaniem czci mieszkańcom wsi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się̨ przed prześladowaniami i wysiedlanym oraz za walkę̨ w oddziałach partyzanckich (zwłaszcza w Batalionach Chłopskich) czy wreszcie za wspieranie i żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu.

Ludowcy zaproponowali, aby Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przypadał na 12 lipca. Jest to nawiązanie do masakry, jakiej hitlerowscy okupanci dokonali we wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc niesioną partyzantom, cała wieś została spalona, a jej mieszkańcy wymordowani w okrutny sposób. Faszyści nikogo nie oszczędzili, najmłodsza ofiara pacyfikacji, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie 8 dni.

12 lipca ma także nawiązywać do Rzezi Wołyńskiej, której apogeum przypadło na lipiec 1943 roku.

Jednak to, czy 12 lipca będzie rzeczywiście Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, będzie zależało od tego, czy pozostali posłowie poprą ten projekt. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:31