StoryEditorDopłaty do paliwa rolniczego

Czy będzie można odzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze z fakturami ze złymi kodami CN?

19.02.2019., 15:02h
Wielu rolników może nie dostać zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze zakupione w styczniu 2019 roku. Wynika to ze zmiany prawa i wyeliminowaniu wielu kodów CN. Dopiero kiedy problem wyszedł na jaw minister rolnictwa obiecał zająć się tą sprawą. Propozycja naprawienia tego błędu trafiła do sejmu. 

Tylko niektóre kody CN na fakturze uprawniają do otrzymania zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze

Ze względu na zmianę ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej, od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe kody CN umieszczane na fakturach za zakup paliwa, które uprawniają do zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej. 

Obecnie oznaczeniami, które do upoważniają do zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze są kody: CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz CN 3826 00.

Jednak większość rolników nie zdawała sobie z tych zmian sprawę. Poza tym, rolnika bardziej interesuje cena i jakość tego paliwa niż kody CN na fakturze, na które większość nie zwraca uwagi. 

Problemy jednak pojawiły się, kiedy od 1 lutego 2019 roku, rolnicy zaczęli składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Wówczas okazało się, że część z nich za paliwo zakupione w styczniu nie otrzyma dotacji 

Czy rząd naprawi błąd w sprawie kodów CN przy zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze?

Podczas spotkań z rolnikami w Świeciu oraz w Poznaniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapewniał, że sytuacja zostanie szybko naprawiona. 

I rzeczywiście, w środę, 13 lutego 2019 roku do sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zmieniającej prawo w tym zakresie. 

W projekcie założono, że za wszystkie kody CN, także te obowiązujące jeszcze w 2018 roku, a które zostały wykreślone od 1 stycznia 2019 roku, rolnik otrzyma zwrot akcyzy. 

Posłowie chcą wydłużenia terminu składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Dodatkowo przewidziano, że w tym roku rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do paliwa rolniczego do 31 marca, a nie tylko do 28 lutego

W 2020 roku powróci już tylko lutowy termin. Oczywiście, w tym i kolejnych latach rolnicy będą mogli składać wnioski również od 1 do 31 sierpnia. 

Nowa ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2019 roku. I to ostatnie stwierdzenie jest słabością tej ustawy, ponieważ – co do zasady – prawo nie powinno działać wstecz. 

Jednak Robert Telus, poseł PiS, który jest sprawozdawcą tej ustawy zapewnia, że taki zapis „nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawa, a ważny interes państwa przemawia za wejściem w życie projektowanej zmiany w tym terminie”. 

Jak uniknąć problemów z kodami CN?

Rolnicy, żeby na przyszłość uniknąć podobnych problemów, powinni pamiętać, żeby stacja benzynowa czy firma dostarczająca mu olej napędowy wystawiła fakturę bez kodu CN. To wystarczy, zwłaszcza, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na fakturze nie jest wymagane podanie kodu CN oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej. 

–  Do czasu zakończenia prac legislacyjnych PKN Orlen nie będzie umieszczał kodu CN na fakturach detalicznych. To powinno umożliwić otrzymanie zwrotu akcyzy zawartej w cenie olejów napędowych  zakupionych na stacjach koncernu – informuje biuro prasowe PKN Orlen. 

 

Paweł Mikos

Fot. archiwum 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:18