KE skupiła 380 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku, aby ustabilizować rynek mleczarski
W piątek 21 czerwca 2019 roku Komisja Europejska poinformował, że sprzedała 162 tonu odtłuszczonego mleka w proszku w publicznym przetargu. Jest to informacja niezwykle ważna, ponieważ tym samym Unia Europejska sprzedała już cały zapas odtłuszczonego mleka w proszku (OMP/SMP – skimmed milk powder) jaki w ramach interwencji na rynku został skupiony w latach 2015–2017. Wówczas Komisja Europejska kupiła łącznie 380 tys. ton mleka w proszku. Wynikało to z kryzysu na rynku mleka, który dotknął całą UE na początku 2015 roku, co doprowadziło do gwałtownej redukcji cen skupu mleka. Kryzys został wywołany w dużym stopniu przez embargo rosyjskie.
Interwencja publiczna ze strony Komisji Europejskiej miała ustabilizować rynek mleczarski i ratować dochody unijnych rolników zajmujących się produkcją mleka.
Stopniowa wyprzedaż zapasów mleka w proszku
Komisja Europejska, żeby nie zachwiać rynkiem od końca 2016 roku raz w miesiącu organizowała przetargi na sprzedaż części zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Jednak starano się nie sprzedawać OMP za zbyt niską cenę, aby nie doprowadzić do destabilizacji całego rynku mlecznego UE. Z tego powodu niektóre przetargi zakończyły się fiaskiem, ponieważ żaden z kupców nie chciał zapłacić kwoty żądanej przez KE. Kiedy sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać, Komisja organizowała nawet i dwa przetargi miesięcznie, aby stopniowo z powrotem wprowadzić zmagazynowany OMP na rynek i jednocześnie nie zakłócić jego funkcjonowania.
Cała operacja zajęła niemal 2,5 roku. Przez ten czas średnia cena mleka w UE znacząco wzrosła: z 26 eurocentów za kilogram w lecie 2016 roku do 34 eurocentów za kilogram w maju 2019 roku.
Sprawdź: ceny skupu mleka w Polsce
Jednak warto w tym momencie również pamiętać o zmianach w cenach mleka na globalnym rynku. Problemy producentów mleka w Nowej Zelandii i Australii pozwoliły na poprawę sytuacji unijnych rolników.
Hogan: interwencyjny skup doprowadził do wyższych cen i stabilizacji rynku mleka
– Dzisiejsza sprzedaż ostatnich zapasów publicznych odtłuszczonego mleka w proszku zamyka ten rozdział. Zbycie zapasów bez wpływu na cenę odtłuszczonego mleka w proszku stanowi dowód cierpliwości Komisji i rozważnego zarządzania całym tym procesem od 2015 r. Wynikiem działań Komisji są wyższe ceny i stabilny rynek – powiedział Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Jego zdaniem, jest to dowód na zaangażowanie Komisji w sprawy rolnictwa oraz wspierania przez KE rolników, zwłaszcza w okresie kryzysu. Komisarz uważa również, że jest to potwierdzenie konieczności utrzymania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, w tym reagowania na sytuacje kryzysowe. Pozwalają one na zapewnienie rentowności setek tysięcy europejskich gospodarstw rolnych, w tym producentom mleka.
Czy przełoży się to na wzrost cen skupu mleka w Polsce?
Najważniejszym pytaniem jest to, czy sprzedaż ostatnich publicznych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku przełoży się na wzrost cen skupu mleka w Polsce. W pewnym stopniu może to… co najwyżej trochę wyhamować spadki. Wielu ekspertów uważa, że do sierpnia czekają nas obniżki cen skupu mleka.
Wynika to po pierwsze z ogólnej tendencji na światowym rynku – ostatnio na giełdzie Global Dairy Trade indeks cen produktów mlecznych spadł o –3,8% i jest to kolejna sesja GDT na minusie. Po drugie – na polskim rynku wciąż utrzymują się niskie ceny galanterii mleczarskiej.
Więcej na ten temat można przeczytać w „Nadszedł czas gwałtownych obniżek cen skupu mleka. Kiedy skończy się kryzys?”.
Paweł Mikos