Sprawa wprowadzenia dodatkowych opłat dla rolników jest bardzo ważna, gdyż zanosi się na to, że będzie to odczuwalne dla portfeli. A w rolnictwie koszty z tym związane mogą być wysokie.
Prace nad wprowadzeniem kaucji za oleje trwają
Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prace nad zmianami przepisów dotyczących wprowadzenia dodatkowej opłaty kaucyjnej są w toku. Opracowywane zmiany w prawie w tym zakresie dotyczą gospodarowania zużytymi olejami.
Jakich kwestii dotyczy obecny etap prac legislacyjnych?
Obecne analizy dotyczą:
- Ustosunkowania się do uwag przedsiębiorstw, które zajmują się obrotem olejów i smarów
- Badania wpływu pandemii koronawirusa na możliwość wprowadzenia opłaty kaucyjnej
- Praktycznych kwestii organizacyjno-technicznych związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań w jednostkach zajmujących się obrotem olejów i smarów.
Zdaniem Ministerstwa przekazanie projektu nowych przepisów do obrad rządu i parlamentu będzie możliwe po przeprowadzeniu równie ważnych dla wszystkich zainteresowanych konsultacji publicznych i branżowych. Do konsultacji ma wstępnie dojść w IIII kwartale obecnego roku.
KRIR wnioskował o takie przygotowanie przepisów, które nie będą generowały dodatkowych kosztów
Wspomniany wniosek na prośbę Dolnośląskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR przesłał do Ministerstwa w dniu 17 maja br. w związku z obawami rolników. Według posiadanych informacji opłata kaucyjna miałaby dotyczyć głównie odbiorców, którzy indywidualnie wymieniają oleje w swoich pojazdach i maszynach. Wprowadzenie kaucji na poziomie 4,5-10 zł/l oleju, która zwracana by była w punkcie sprzedaży czy w warsztacie, w ściśle określonym czasie oraz z taką samą ilością zużytego oleju, może spowodować wzrost cen nawet o 30%. Po wymaganym czasie zwrotu zużytego oleju kaucja miałaby przepadać. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze rolnik ma możliwość zwrócić tę samą ilość oleju przed i po zużyciu - czynniki na to wpływające są różnorodne: od zmian oleju podczas przeglądu po nieprzewidziane awarie.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie KRIR
Zdjęcie: Pixabay