Kilka tygodni oczekiwanie na interpretację przepisów o wykonywaniu przez rolnika prac polowych i inwentarskich podczas kwarantanny
Pod koniec marca 2020 roku zaczęły obowiązywać obostrzenia dotyczące kwarantanny dla osób zakażonych koronawirusem i osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Już wówczas powstał spór czy rolnik, który jest zdrowy, ale musi przebywać na kwarantannie może wykonywać prace w gospodarstwie, w tym prace w polu czy przy zwierzętach gospodarskich. Z tego powodu 8 kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił do ministra rolnictwa o jednoznaczną interpretację przepisów dotyczących wykonywania prac polowych i inwentarskich podczas kwarantanny.
Ostatecznie 16 kwietnia 2020 roku Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje dla rolników na temat zagrożenia COVID-19.
Sanepid jednoznacznie o pracy rolnika w kwarantannie w gospodarstwie
Najważniejsza część tej informacji dotyczy właśnie rolnika, który pozostaje w kwarantannie, ale jest osobą zdrową mającą potencjalny kontakt z osobą chorą. Zdaniem GIS, jeśli taki gospodarze nie ma objawów zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie.
– Nie może jednakże opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Należy zachować wysoki poziom higieny, czyli mycie rąk, dezynfekcja rąk i powierzchni. Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki – podaje sanepid.
Co istotne, w przypadku wystąpienia objawów COVID-19, czynności te nie mogą być wykonywane.
Zakaz przemieszczania nie dotyczy rolników wykonujących prace rolnicze
GIS podkreśla że, rolnicy powinni przestrzegać co najmniej 2-metrowej odległości między ludźmi.
Inspektorat podkreśla również, że zakaz przemieszczania się nie dotyczy osób, które poruszają się w celu m.in.:
- prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
- wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych;
- lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.
Kiedy rolnik ma obowiązek nosić maseczkę?
Według informacji opublikowanej przez GIS, rolnicy nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust podczas pracy w gospodarstwie rolnym, czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu.
Natomiast takie maseczki w gospodarstwie są obowiązkowe, jeśli rolnik do prac w gospodarstwie korzysta z usług innych osób niż domownicy i nie ma możliwości zapewnienia dystansu między nimi powyżej 1,5 metra.
– W miejscu gdzie produkowana, przechowywana jest żywność, niezbędne jest również częste mycie/dezynfekcja powierzchni roboczych i miejsc często dotykanych takich jak klamki, uchwyty – dodaje GIS.
Paweł Mikos