StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Czy stosowanie glifosatu w UE zostanie zakazane? Wkrótce ważne rozstrzygnięcie

03.06.2021., 08:06h
Glifosat jest na cenzurowanym i co jakiś czas pojawiają się informacje o niepewnym losie tej substancji w UE. Jak jest naprawdę? Czy glifosat stwarza zagrożenie? Kiedy zapadną ostateczne decyzje?

Proces regulacyjny prowadzony w oparciu o badania naukowe trwa, jest transparentny, a o jego zaplanowanych etapach informowali na majowej konferencji online eksperci firmy Bayer z Działu Regulacyjnego: dr Kristian Kather, kierownik ds. glifosatu w UE i dr Wiliam Reeves, kierownik ds. naukowych.

Obecna rejestracja glifosatu ważna jest do grudnia 2022 roku

W grudniu 2019 r. rozpoczęto nowy proces oceny substancji czynnej glifosat na szczeblu Unii Europejskiej. To standardowa procedura, zgodnie z którą substancje czynne do ochrony roślin podlegają regularnej ocenie. Obecna rejestracja glifosatu w UE odnowiona w 2017 r. na 5 lat jest ważna do 15 grudnia 2022 r.

Zgodnie z prawem UE, w trakcie ww. procesu zwykle jedno państwo członkowskie UE (tzw. Sprawozdawca) jest odpowiedzialne za naukową ocenę substancji czynnej. W przypadku glifosatu, z uwagi na bardzo dużą liczbę badań naukowych, które należy ocenić, zdecydowano, aby jako Sprawozdawca pracowały wspólnie cztery państwa. Są nimi: Francja, Holandia, Szwecja i Węgry. Raport tych państw, działających jako Grupa ds. Oceny Glifosatu (ang. Assessment Group on Glyphosate – AGG), spodziewany jest obecnie w czerwcu 2021 r.

Raport AGG będzie następnie omawiany z ekspertami naukowymi z wszystkich pozostałych państw członkowskich UE. Cały proces jest nadzorowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Zostaną przeprowadzone również naukowe konsultacje publiczne, podczas których każda zainteresowana osoba będzie mogła zabrać głos.

Rozstrzygnięcie pod koniec 2022 r.

W wyniku opisanej powyżej procedury, Komisja Europejska sporządzi wniosek ustawodawczy dotyczący zezwolenia na stosowanie glifosatu w UE. Zostanie on poddany pod dyskusję i pod głosowanie w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, któremu przewodniczy Komisja Europejska. W pracach Komitetu biorą udział eksperci regulacyjni ze wszystkich państw członkowskich UE.

Informacje o postępach w procesie i składanej dokumentacji znajdują się na stronie www.glyphosate.eu, dostępnej również w języku polskim. Upublicznienie tej dokumentacji to realizacja zobowiązania Grupy Firm ds. Odnowienia Zezwolenia Glifosatu (ang. Glyphosate Renewal Group – GRG) w zakresie przejrzystości procesu. Jednocześnie Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA), odpowiadająca za zharmonizowaną klasyfikację i oznakowanie substancji chemicznych, przeprowadzi w latach 2021–2022 swoją ocenę glifosatu. Na koniec 2022 r. gotowy wniosek regulacyjny trafi pod głosowanie krajów członkowskich UE.

Glifosat służy rolnikom nie tylko do skutecznego zwalczania chwastów, ale także do zmniejszania śladu środowiskowego i węglowego rolnictwa. Dobrym przykładem jest uprawa konserwująca, ograniczająca orkę i pokrywająca glebę mulczem. Zmniejsza ona zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych, a także skutkuje mniejszą erozją i zagęszczaniem gleby, pozwalając zachować jej wilgoć i zdrowie. Glifosat stosowany od ponad 40 lat, jest jednym z najlepiej przebadanych pestycydów na świecie.

Marek Kalinowski
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 13:05