Rolnik: w ARiMR, że pieniądze na pomoc suszową skończyły się
– Usłyszałem od jednego z członków mojej rodziny, który pracuje w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, że za późno złożyłem wniosek o pomoc suszową. Gdyby złożył do poniedziałku, to miałbym szansę dostać pomoc. Teraz już pieniądze są na wykończeniu i na pomoc suszową poczekam do kolejnego roku – informował redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego” rolnik ze Wschodu Polski.Na dodatek ten konkretny rolnik może liczyć na pomoc ze środków w ramach pomocy krajowej, a nie pomocy de minimis.
Pomoc suszowa na wyczerpaniu. Zwłaszcza z puli de minimis
– Do końca wczorajszego dnia [czyli do 21 października – przyp. red.] Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników 439 mln złotych. ARiMR dysponuje środkami i na bieżąco realizuje wypłaty pomocy suszowej – zapewnia Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rząd w rozporządzeniu na pomoc suszową zarezerwował 500 mln złotych. Oznacza to, że ARiMR od 3 października, czyli w 13 dni roboczych przelał na konta rolników niemal 88% całej kwoty zarezerwowanej na pomoc suszową.
Jeśli to tempo wypłacania pomocy suszowej będzie utrzymane, to prawdopodobnie 22 października 2019 roku Agencja wyczerpie całą pulę przewidzianą na pomoc suszową.
Ardanowski zapewnia, że będą dodatkowe pieniądze na pomoc suszową
– Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że jeżeli będzie taka potrzeba to środki na pomoc suszową będą przesuwane – przekonuje Małgorzata Książyk z resortu rolnictwa.
Podobną deklarację minister rolnictwa złożył wcześniej w wywiadzie dla „TPR”.
Jednak ministerstwo nie odpowiedziało na pytania „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, kiedy zostanie zwiększony fundusz na pomoc suszową i jaka będzie to kwota.
Przypomnijmy, że w 2018 roku na pomoc suszową było przekazanych ponad 2 mld złotych, przy stratach oszacowanych na 8,6 mld złotych.
Tylko 1% limitu pomocy de minims do wykorzystania
Na dodatek, jest już pewne, że wielu rolników, zwłaszcza z produkcją zwierzęcą, nie dostanie pomocy suszowej w tym roku, tylko dopiero w przyszłym. Nawet jeśli rząd w tym roku jeszcze powiększy kwotę na pomoc dla poszkodowanych przez suszę gospodarstw rolnych.
Otóż, gospodarstwa, które mają powyżej 30% strat w danej uprawie, ale poniżej 30% strat w całej produkcji rolnej (czyli produkcji roślinnej i zwierzęcej), wówczas otrzyma pomoc suszową w ramach pomocy de minimis. Szkopuł w tym, że obowiązuje nas krajowy limit pomocy de minims w rolnictwie. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że do 22 października 2019 roku wykorzystane już było 293 005 816,51 euro, co stanowi 99,01%. Zatem za chwilę te środki zostaną wyczerpane i rolnicy, którzy mają otrzymać pomoc suszową w ramach de minimis będą musieli poczekać na odnowienie limitu, czyli do początku 2020 roku.
1000 komisji wciąż jeszcze nie przekazało protokołów suszowych i rolnicy nie mogą złożyć wniosku o pomoc suszową
– Obecnie największym problemem jest niezakończenie prac przez prawie 1000 komisji szacujących straty. Z tego tez powodu minister Ardanowski przesuną termin przyjmowania wniosków do 15 listopada i apeluje do komisji o przyspieszenie prac – zwraca uwagę Małgorzata Książyk.
Paweł Mikos