IUNG: odnotowano duży wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) opublikował ostatni w 2019 roku raport o suszy rolniczej w Polsce. Monitoring suszy objął okres od 1 sierpnia do 30 września 2019 rok.
IUNG podał także średnią wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą rolniczą. W ostatnim okresie raportowania wartość KBW dla Polski wynosiła -20 mm i zwiększyła się o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu.
Dla porównania, w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku, kiedy to susze stwierdzono we wszystkich województwach, średnia wartość KBW wyniosła zaledwie -173 mm.
– W sześciu ostatnich sześciodekadowych okresach odnotowano duży wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. Deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą, którą odnotowano jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku w dziewięciu gminach woj. lubuskiego – można przeczytać w raporcie IUNG.
Susza już tylko w woj. lubuskim
W okresie od 1 sierpnia do 30 września 2019 roku największy deficyt wody IUNG stwierdził na obszarze Pojezierza Lubuskiego, gdzie wartość KBW wyniosła od 100 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju notowano deficyt wody od -50 do -99 mm.
Instytut oficjalnie podał, że w okresie od początku sierpnia do końca września susza rolnicza wystąpiła jedynie w woj. lubuskim.
– Zagrożenie suszą rolniczą występowało jedynie wśród upraw rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 9 gminach (0,36% gmin kraju) na powierzchni 0,07% gruntów ornych – podaje IUNG.
- Średnia wartość KBW w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku
- Średnia wartość KBW w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2019 rok.
Pomoc suszowa do końca października
Od początku października 2019 roku rolnicy mogą składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc suszową. Z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych wynikające z suszy i szkody te objęły co najmniej 30% powierzchni dane uprawy.
Stawki pomocy wynoszą od 250 złotych do 1000 złotych do 1 ha, w zależności od wielkości strat oraz obsady zwierząt w gospodarstwie. Co więcej stawki te dotyczą gospodarstw, które posiadały ubezpieczenie na co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie. Jeśli takiej polisy rolnik nie miał, to stawka pomocy będzie pomniejszona o połowę.
Więcej na te temat można przeczytać w artykule:
Pomoc suszowa 2019 – stawki, wnioski, terminy, produkcja zwierzęca
Paweł Mikos