StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy Unia Europejska złagodzi wymagania w ekoschematach? [WIDEO]

30.03.2023., 15:03h
Wymagania stawiane przez Unię Europejską rolnikom, którzy chcą skorzystać z ekoschematów, są absurdalne. Zasady wykonywania zdjęć geotatywnych, czy problemy z aplikacją eWniosekPlus to tylko nieliczne z przeszkód, które muszą pokonać rolnicy. Czy to możliwe, by UE złagodziła wymagania w ekoschematach?  

Janusz Wojciechowski: Polska jako pierwsza skorzystała ze zmian w Planie Strategicznym

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Komisarz Unijny ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski wypowiedział się na temat możliwości wprowadzenia zmian w wymaganiach dotyczących ekoschematów. Zdaniem polityka nowelizacje już zostały wprowadzone, a Polska jest jednym z państw, które jako pierwsze z nich skorzystały.

– Istnieją możliwości wprowadzenia zmian w Planie Strategicznym. Polska jako pierwsza i do tej pory jedyna, już z tego skorzystała. Złagodzone zostały wymogi dotyczące ekoschematu “Dobrostan zwierząt”. Dopuszczony został chów uwięziowy, który wcześniej wykluczał, a teraz nie będzie wykluczał z dobrostanu. Złagodzone zostały dość ostre warunki w zakresie płodozmianu, zaliczanie rzepaku do zbóż, to też zostało poprawione, więc różnego rodzaju zmiany są możliwe – stwierdził Wojciechowski.

Czy rolnicy skorzystają na stosowaniu ekoschematów?

Komisarz Wojciechowski nie miał również wątpliwości co do tego, że rolnicy stosujący ekoschematy poniosą wyjątkowe korzyści ich wprowadzenia. Fundusze, które UE przeznaczyła na ten cel, wynoszą 4 mld euro. Polityk przyznał, że jego zdaniem każda zmiana wiąże się z pewnego rodzaju początkowymi kłopotami, jednak ta dotycząca ekoschematów ma być tego warta.

– Jestem absolutnie przekonany, że ekoschematy sprawiają rolnikom trochę trudności na początku, tego można było się spodziewać, wprowadzanie nowości zawsze jest obarczane kłopotami, problemami, ale rolnicy z tego wyniosą korzyści. Prawie 4 mld euro dla polskich hodowców, na dobrostan, na inwestycje w dobrostan, na ekstensywny wypas, na płatności związane np. dla bydła mlecznego. W żadnym kraju nie ma tak potężnego wsparcia specjalnie dla hodowli – stwierdził Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski: “W żadnym kraju nie ma tak wielkiego wsparcia dla hodowli”

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego plotki dotyczące wprowadzenia przez UE zakazu produkcji mięsa są niepotrzebne, ponieważ Polska jest państwem, które otrzymuje największe wsparcie na hodowlę.

– Czasem się mówi o tym, że Unia Europejska chce zakazać produkcji mięsa, albo ograniczyć hodowlę, czy likwidować hodowlę. Jeśli chodzi o Polskę, jest zupełnie odwrotnie, w żadnym kraju nie ma tak wielkiego wsparcia dla hodowli. Jestem raczej przekonany, że jak już rolnicy zaczną z tego korzystać i podsumują zyski i starty, to ten bilans będzie bardzo korzystny dla nich – powiedział Wojciechowski.

Więcej pieniędzy dla aktywnych rolników

Janusz Wojciechowski przyznał również, że celem wprowadzenia ekoschematów było wypłacanie większych funduszy rolnikom, którzy faktycznie zajmują się i inwestują w uprawę ziemi, a nie tylko ją posiadają.

Bilans będzie korzystny przede wszystkim dla rolników aktywnych, czyli tych rzeczywiście pracujących, bo tu chodziło też o to, by nie płacić dużych funduszy tym, którzy tylko są właścicielami ziemi, ale niekoniecznie aktywnie na tej ziemi pracują. Dużo się zmieniło pod tym względem. Rzeczywiście aktywny rolnik będzie miał więcej – podsumował Wojciechowski.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:31