StoryEditorPolska

Czy uprawa konopi może zwiększyć zyski małych i średnich gospodarstw?

03.12.2017., 11:12h
– Nawet 2-krotnie większy zysk z 1 ha daje uprawa konopi na ziarno niż uprawa rzepaku – przekonywali rolników z Wielkopolski przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2017 r. w Środzie Wlkp. w ramach  zebrania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Uprawa konopi dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich gospodarstw


W środę, 29 listopada w Środzie Wlkp. odbyło się spotkanie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W trakcie spotkania przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu przekonywali rolników o zaletach uprawy konopi na nasiona.

Uprawa ta może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Może dawać nawet dwukrotnie wyższy zysk z 1 ha niż inne uprawy, jak np. rzepak – przekonywał Robert Sobków, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Instytut zapewnia materiał siewny, wsparcie merytoryczne, technologiczne i logistyczne dla rolników, którzy zdecydują się na nawiązanie współpracy z ich jednostką. Instytut zapewnia także w kontrakcie stałą cenę skupu nasion.

Dodatkowo Instytut może przekazać wsparcie w wysokości 1000 złotych do 1 ha uprawy konopi – deklarował Robert Sobków.

Uprawa konopii na nasiona wymaga dobrej gleby 


Jednak taka uprawa ma też swoje minusy. Przede wszystkim nie każda gleba nadaje się pod uprawę konopi na nasiona. Roślina ta wymaga raczej żyznego podłoża o w miarę obojętnym odczynie. Najlepiej sprawdzi się na glebach przeznaczanych pod pszenicę czy buraki.

Jak zapewniała Katarzyna Wielgus z Instytutu, konopie nie mają dużych wymagań nawozowych, odznaczają się niezłą odpornością na suszę i dobrze znoszą konkurencję ze strony chwastów. Roślina może być atakowana przez niektóre szkodniki, jak chociażby omacnicę prosowiankę, ale jak twierdzili przedstawiciele jednostki w dotychczasowych uprawach praktycznie tego typu problemy nie występowały.

Minusem przy uprawie konopi na nasiona jest sam zbiór, który musi odbywać się ręcznie lub półautomatycznie. Najbardziej efektywna metoda zbioru to ręczne ścięcie wiech i odziarnienie po dosuszeniu. Można nieco ułatwić sobie prace używając specjalnej maszyny do ścinania wiech. Możliwe jest również zastosowanie zbioru dwufazowego, czyli ścięcie całych roślin, dosuszenie na pokosie i omłot kombajnem.

– Z tego względu proponujemy rolnikom, aby pod uprawę konopi na nasiona przeznaczali kilka ha. Najlepiej do 5 ha, ale na pewno nie 100 ha – przekonywał szef Instytutu.

Jaka jest opłacalność uprawy konopii na nasiona? 

Na pewno rolnicy, którzy zdecydują się na uprawę konopi na ziarno nie będą musieli się obawiać o zbyt swoich produktów, ponieważ Instytut w kontrakcie zobowiązuje się do skupienia ziarna konopii wyprodukowanego w danym gospodarstwie. 
A czy taka uprawa się opłaca? 
Z wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że koszt materiałów, nawożenia, ochrony roślin, pracy itd. wynoszą około 4840 złotych na 1 ha uprawy konopi. Z kolei przychód z ziarna wraz z dopłatą bezpośrednią oraz płatnością za uprawę konopi wynosi ponad 8860 złotych z 1 ha. A to oznacza, że na 1 ha uprawy konopi rolnik może zyskać ponad 4 tys. złotych.
Jednak w tej kalkulacji nie uwzględniono kosztów odziarnienia.

– Ze względu na to, że mamy siedzibę w Poznaniu, to jesteśmy zainteresowani współpracą z rolnikami z Wielkopolski. Ale jeśli jakiś gospodarz z innego regionu chciałby także zająć się uprawą konopi dla Instytutu i mam odpowiednią ziemie, to zapraszamy do współpracy – zapewniał Robert Sobków. 

Należy także pamiętać, że decydując się na uprawę konopi należy taką chęć zgłosić do urzędu gminy. Rolnik ma na to czas do 10 grudnia. Z kolei Instytut chciałby wiedzieć do 7 grudnia 2017 roku, którzy z rolników byliby zainteresowani uprawą konopii na nasiona w sezonie 2017/2018.
Dane kontaktowe z Instytutem można znaleźć na stronie INWiRZ www.iwnirz.pl


Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 22:02