StoryEditorPolska

Czy zakaz handlu w niedzielę utrudni prace rolnikom, zwłaszcza w czasie żniw?

01.02.2018., 17:02h
We wtorek, 30 stycznia 2018 roku prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.  Pierwsza niedziela z zamkniętym sklepami przypadnie już na 11 marca. Czy nowe prawo utrudni pracę także rolnikom, zwłaszcza w czasie żniw, kiedy popsuje się maszyna rolnicza na polu? Co z pracą skupu zbóż, mleka czy buraków? Czy będą funkcjonować rynki hurtowe rolno-spożywcze?   

Prezydent: Małe sklepiki prowadzone przez rodziny będą mogły funkcjonować,

– Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział Andrzej Duda podczas podpisywania ustawy. – Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami właściciele będą tę działalność prowadzili. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną – mówił Andrzej Duda.

Zakaz handlu w niedzielę i święta i ograniczony w Wigilię i Wielką Sobotę

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedzielę i świętą oraz ograniczenia w handlu np. w Wigilię lub Wielką Sobotę po godz. 14.00.
W 2018 roku zakupy bez ograniczeń będzie można zrobić jeszcze w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Warto zwrócić uwagę na kwiecień, kiedy tylko ostatnia niedziela będzie handlowa, ze względu na Wielkanoc przypadającą 1 kwietnia.

Z kolei w 2019 roku już tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca będzie umożliwiała zakupy w centach handlowych. W 2020 roku zakaz będzie dotyczył już wszystkich niedziel.

Gdzie można będzie zrobić zakupy w niedzielę?

Jednak w ustawie o zakazie handlu w niedzielę wprowadzono wiele wyjątków, w tym te ważne z puntu widzenia rolnika i życia na wsi. Sprzedaż będzie zatem dozwolona w każdą niedzielę m.in.

  • na stacjach paliw,
  • w kwiaciarniach,
  • w aptekach i punktach aptecznych,
  • w piekarniach, lodziarniach i ciastkarniach
  • w puntach sprzedaży prasy i biletów komunikacji miejskiej
  • w zakładach leczniczych dla zwierząt.
Handel będzie również możliwy podczas jarmarków i festynów czy imprez tematycznych, w tym wystaw i targów rolniczych.  

 Gdzie można będzie zrobić zakupy w niedzielę?

Czy przez zakaz handlu w niedzielę rolnik w czasie żniw w razie awarii maszyny rolniczeh będzie musiał poczekać na naprawę do poniedziałku?

Podczas prac nad ustawą, jeszcze w sierpniu 2017 roku m.in. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wskazywała, że restrykcyjne przepisy zakazujące handlu jakie wówczas proponowano mogą uderzyć w rolników. – Czy w związku z zakazem handlu w niedzielę i święta, w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku? – pytali się przedstawiciele Izby.

Ostatecznie w ustawie zezwolono na handel w niedzielę i święta w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku w tych placówkach handlowych, który prowadzą handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn. A to oznacza, że serwis będzie mógł przyjechać na pole, ale już rolnik nie kupi brakującej części np. w markecie budowlanym.

Zakaz nie dotyczy też punktów skupu zbóż, buraków, owoców czy mleka

W ustawie uwzględniono także postulaty m.in. izb rolniczych i zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych, ani na terenie placówek, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Legalnie handel w każdą niedzielę będzie mógł też prowadzić właściciel wiejskiego sklepu, o ile właściciel osobiście będzie prowadzić w tym dniu sprzedaż.

Kary do 100 tys. złotych za złamianie zakazu handlu w niedzielę

Ustawa wprowadza także surowe kary za złamanie zakazu handlu w niedzielę lub święto. Jeżeli ktokolwiek nakaże w tych dniach wykonywanie pracy związanej z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, ten musi liczyć się z kara grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 100 złotych.

Jakie niedzielę będą handlowymi w 2018 roku?

Poniżej zestawienie niedziel handlowych w poszczególnych miesiącach, w czasie których będzie możliwy handel bez żadnych ograniczeń. Warto zwrócić uwagę na kwiecień, kiedy tylko ostatnia niedziela będzie handlowa, ze względu na Wielkanoc przypadającą na 1 kwietnia. Z kolei w grudniu jedynie niedziela 9 grudnia będzie objęta zakazem.

  • marzec – niedziela handlowa będzie dnia 4 i 25 marca
  • kwiecień – niedziela handlowa będzie dnia 29 kwietnia
  • maj – niedziela handlowa będzie dnia 6 i 27 maja
  • czerwiec – niedziela handlowa będzie dnia 3 i 24 czerwca
  • lipiec – niedziela handlowa będzie dnia 1 i 29 lipca
  • sierpień– niedziela handlowa będzie dnia 5 i 26 sierpnia
  • wrzesień – niedziela handlowa będzie dnia 2 i 30 września
  • październik – niedziela handlowa będzie dnia 7 i 28 października
  • listopad – niedziela handlowa będzie dnia 4 i 25 listopada
  • grudzień – niedziela handlowa będzie dnia 2, 16, 23 i 30 grudnia.

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 20:07