StoryEditorPieniądze dla rolnika

Dematerializacja papierowych akcji KSC staje się faktem

16.02.2021., 16:02h
Wkrótce minie termin, w którym posiadacze akcji KSC będą musieli wyzbyć się papierowych akcji na rzecz zdigitalizowanych formatów. Właściciele akcji powinni złożyć dokumenty w spółce do 26 lutego 2021 roku.

Największy w kraju i w czołówce w Europie w produkcji cukru

Krajowa Spółka Cukrowa to największy w kraju i ósmy w Europie producent cukru. Należy w większości do Skarbu Państwa. Jest to spółka akcyjna. Około 15% akcji posiadają obecni i byli plantatorzy buraków cukrowych. Akcje – w postaci papierowej – otrzymali w momencie tworzenia KSC. Były to dokumenty potwierdzające ich udział w kapitale spółki. Obecnie trwa dematerializacja akcji papierowych.

Dematerializacja akcji papierowych trwa

– Dematerializację akcji wprowadzono Ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Akcje KSC SA, podobnie jak akcje innych spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, nie będą mogły mieć formy papierowej (dokumentu) i będą musiały być wpisane w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym w formie elektronicznej. Z dniem 1 marca 2021 roku wygaśnie z mocy prawa ważność obowiązująca dokumentów akcji wydanych przez KSC SA z siedzibą w Toruniu, a moc prawną uzyskają wpisy w rejestrze akcjonariuszy. Za akcjonariusza Spółki uważać się będzie tylko tę osobę, która będzie wpisana do rejestru akcjonariuszy – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KSC.

Akcjonariusza KSC powinni odwiedzić spółkę

W celu dematerializacji dokumentów akcji akcjonariusze KSC zobowiązani są do złożenia w Spółce dokumentów akcji. Akcjonariusze, którzy je złożą, zostaną wpisani do rejestru akcjonariuszy prowadzonego przez PKO BP SA Oddział – Biuro Maklerskie w Warszawie.

Właściciele akcji powinni złożyć dokumenty w spółce do 26 lutego 2021 roku. Pozwoli to na wpisanie ich 1 marca 2021 roku do rejestru akcjonariuszy. Uchybienie terminu spowoduje, że dana osoba nie zostanie wpisana do rejestru akcjonariuszy, a w konsekwencji nie będzie mogła korzystać z praw udziałowych, czyli prawa do udziału w walnym zgromadzeniu oraz prawa do dywidendy.

Po 1 marca 2021 roku dokumenty akcji zachowają moc dowodową w zakresie wykazania przez akcjonariusza wobec Spółki, że przysługują mu prawa udziałowe. Taka moc dowodowa będzie obowiązywała przez 5 kolejnych lat, tj. do 1 marca 2026 roku. Po dniu 1 marca 2026 roku akcjonariusz, który nie złożył dokumentu akcji, zostanie pozbawiony ochrony praw udziałowych.

Tomasz Ślęzak
Fot. KSC

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 01:42