StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie 2019 – wydłużony termin składania wniosków

08.05.2019., 19:05h
Ministerstwo rolnictwa chce wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019 rok do 31 maja. Prawdopodobnie wydłużony zostanie też termin składania wniosków o dopłaty obszarowe z PROW, czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, dopłaty ONW, premię zalesieniową czy płatności rolnośrodowiskowych.

31 maja 2019 roku minie termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019

We wtorek, 7 maja 2019 roku, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Resort rolnictwa chce, aby rolnicy te wnioski złożyli najpóźniej do 31 maja (piątek), a nie do 15 maja 2019 roku, jak to ma miejsce obecnie. 

Taka zmiana będzie możliwe, ponieważ Komisja Europejska przygotowuje rozporządzenie pozwalające każdemu z państw członkowskich UE wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie maksymalnie do 15 czerwca 2019 roku. 

 

Dlaczego ministerstwo chce wydłużyć termin składania wniosków do 31 maja a nie do 15 czerwca? 

Przed rokiem, kiedy polscy rolnicy pierwszy raz mieli obowiązek składać wnioski o dopłaty bezpośrednie drogą elektroniczną, resort rolnictwa zdecydował się przedłużyć ostateczny termin składania wniosków do 15 czerwca.  

Obecnie czas potrzebny rolnikom na wypełnienie dokumentów aplikacyjnych o dopłaty będzie o 2 tygodnie dłuższy, a nie o miesiąc.
Urzędnicy ministerstwa rolnictwa w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia stwierdzili, że termin 31 maja jest z jednej strony „zgodny z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na ich wypełnienie za pośrednictwem GSAA".
Jednak z drugiej strony, dodatkowe 2 tygodnie pozwolą też na terminowe przeprowadzenie kontroli administracyjnych i na miejscu przez ARiMR. Według urzędników resortu rolnictwa wydłużenie terminu składania wniosku do końca maja pozwoli Agencji również na właściwe przygotowanie się do wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. 

 

Czy wydłużony termin składania wniosków będzie obowiązywać także na płatności obszarowe z PROW? 

W projekcie rozporządzenia nie ma jednak ani słowa, że nowy termin będzie dotyczyć także płatności obszarowych z PROW. Nie pojawił się także inny projekt rozporządzenia w tej sprawie. Jednak identyczna sytuacja była w poprzednim roku. 

Można zatem zakładać, że wydłużony do 31 maja termin będzie dotyczyć także składania wniosków o płatności obszarowe, czyli na: 

  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych,
  • płatności ekologicznych,
  • ONW,
  • premia zalesieniowa
  • płatności rolnośrodowiskowych.

 

Wnioski o dopłaty bezpośrednie obowiązkowo w wersji elektronicznej

W 2019 roku rolnicy po raz drugi mają obowiązek składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus. 

Z tego obowiązki zwolnieni byli właściciele gospodarstw do 10 ha użytków rolnych, którzy ubiegają się o takie same dopłaty jak w poprzednim roku. Oni nie musieli wypełniać dokumentów przez eWniosekPlus, o ile do 14 marca złożyli oświadczenie o braku zmian w dopłatach bezpośrednich w porównaniu do 2018 roku. Takich gospodarzy było zapewne ponad 430 tys. 

Z kolei do 26 kwietnia do ARiMR wpłynęło ponad 380 tys. wniosków poprzez aplikacje eWniosekPlus. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że wprowadziła wiele udogodnień, w tym: rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi, dodano również tabelę z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „podsumowanie”, podczas wypełniania wniosków pojawiają się komunikaty sygnalizujące błędy.

Jednak rolnicy mają wciąż różne problemy z obsługą aplikacji. Na dodatek bardzo trudno niektórym z nich jest uzyskać pomoc przez infolinię ARiMR. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 06:23