Resort rolnictwa wierzy, że dzięki konsultacjom społecznym prowadzonym przez Komisję Europejską uda się przeforsować taki postulat. Żeby jednak tak się stało, taki pomysł musi być często podawany w ankietach internetowych na temat nowej WPR.
Rząd chce także, aby w ramach WPR utrzymać jak najwyższy poziom wsparcia na modernizację rolnictwa oraz ogólnie obszarów wiejskich. Polskie władze liczą, że uda się utrzymać programy, które mają prowadzić do niwelowania różnic w rozwoju pomiędzy poszczególnymi państwami Unii.
Według polskiego resortu rolnictwa, w pracach nad WPR warto też zadbać o odpowiedni rozwój i stabilizację gospodarstw i zakładów wytwarzających żywność wysokiej jakości.
Wspólna Polityka Rolna powinna także w jak największym stopniu odpowiadać na szanse i zagrożenia dla unijnych rolników, wynikające z umów handlowych (np. CETA, TTIP). Dość istotnym czynnikiem będzie także „Brexit” – Wielka Brytania jest jednym z największych płatników UE.
Polska zaczyna konsultować swoje stanowisko z innymi członkami UE. Ostatnio odbyło się w tej sprawie spotkanie polsko-litewskie. pm