StoryEditordopłaty

Dopłaty do materiału siewnego – stawki znacznie niższe niż przed rokiem

12.03.2020., 20:03h
Rząd przygotował rozporządzenie określające wysokość stawek dopłat do materiału siewnego zużytego przez rolników w 2019 roku. Będą one jednak znacznie niższe niż w poprzednim roku, mimo że na ten cel będzie przeznaczonych łącznie 75 mln złotych. 

Jeszcze w marcu ARiMR ma rozpocząć wypłacanie dopłat do materiału siewnego za 2019 rok

Nowe prawo określające stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2019 zostało opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji 9 marca 2020 roku i oczekuje jedynie na podpis premiera, aby zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu. 

Rząd w uzasadnieniu tego projektu wskazuje, że chce jak najszybciej je wprowadzić w życie z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na suszę jaka wystąpiła w 2019 roku, a po drugie po to, aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak najszybciej zaczęła wydawać decyzje w sprawie przyznania dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału. 

 

Dopłaty do materiału siewnego wypłacane dużo później niż zazwyczaj

Jednak trzeba pamiętać, że rolnicy musieli za tym wsparciem znacznie dłużej czekać niż zazwyczaj, gdyż przeważnie pieniądze z tego tytułu trafiały na ich konta w grudniu tego samego roku, co składali wniosek. Teraz będzie to o ok. 4 miesiące później. Rząd tłumaczył ten poślizg wyczerpaniem krajowego limitu pomocy de minimis oraz późnym uchwaleniem budżetu państwa przez co pieniądze na pomoc suszową oraz dopłaty do materiału siewnego zostało wstrzymane. 

– Czy przez to, że sejm nie przyjął budżetu w terminie, to policjanci, pielęgniarki czy nauczyciele nie otrzymali wypłaty? – pyta retorycznie jedne z rolników z Wielkopolski. – Rolnik zawsze jest poszkodowany – dodaje. 

 

Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego za 2019 rok?

Gospodarze także nie będą zadowoleni ze względu na wysokość stawek jakie rząd zaproponował.
Dopłaty do materiału siewnego zużytego w 2019 roku mają wynieść: 

  • w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych będzie to 68,59 złotych/ha podczas gdy rok wcześniej było to 102,14 złotych/ha; 
  • w przypadku roślin strączkowych będzie to 109,74 złotych/ha, a przed rokiem dopłata wynosiła 163,42 złotych/ha;
  • w przypadku ziemniaków będzie to 342,95 złotych/ha, a za 2018 roku było to 510,70 złotych/ha.

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego tylko do 25 czerwca 

Warto także pamiętać, że rolnicy, którzy będą się ubiegać o dopłaty do materiału siewnego zużytego w 2020 roku będą mieli mniej czasu na złożenie stosownego wniosku niż dotychczas. Do tej pory był na to czas od stycznia do niemal końca czerwca, jednak od 2020 roku na aplikowanie o to wsparcie będzie tylko miesiąc – od 25 maja do dnia 25 czerwca. 

Należy też zwrócić uwagę, że dopłaty do materiału siewnego są wypłacane z puli pomocy de minimis w rolnictwie. Limit pomocy de minimis jaki w okresie trzech lat podatkowych może wykorzystać jedno gospodarstwo rolne obecnie wynosi 20 tys. euro.  

 

O dopłaty do materiału siewnego za 2019 roku wnioskował 69 tys. rolników  

O dopłaty do materiału siewnego za 2019 roku wnioskował 69 tys. rolników 

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:14