Ponad 14 tys. jednostek już skorzystało z dotacji 5000+ dla OSP
Jak poinformowało 19 września 2019 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dotacje 5000+ otrzyma łącznie 14340 jednostek OSP z całego kraju.
Resort podaje, że wszystkie jednostki OSP, które wnioskowały o dotacje i spełniły wymogi ustawy o ochronie przeciwpożarowej, otrzymały dofinansowanie na swoje zadania.
Na co strażacy mogą przeznaczyć dotację z 5000+?
Ochotnicze Straże Pożarne mogły składać wnioski o dofinansowanie w wysokości 5000 złotych. Dotację tę mogą przeznaczyć chociażby na:
- promowanie zasad udzielenia pierwszej pomocy;
- organizowanie zajęć sportowych, zwłaszcza tej pozwalającej rozwijać sprawności wykorzystywane podczas działań ratowniczych;
- organizowanie akcji oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- propagowanie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
- To ważne, że dzięki wsparciu z budżetu państwa strażacy-ochotnicy zyskają więcej środków na swoją działalność, która moim zdaniem jest bardzo pożyteczna i potrzebna – powiedział minister Mariusz Kamiński.
Łącznie do jednostek OSP zostanie rozdysponowanych 71,7 mln złotych.
Dodatkowe 10 mln złotych na dotacje 5000+ dla OSP
Jednak rząd w tegorocznym budżecie założył, że na dotacje 5000+ dla OSP zostanie przeznaczonych 82 mln złotych. Dlatego resort spraw wewnętrznych 20 września ogłosił, że strażacy ochotnicy mogą ubiegać się w nowym naborze o pozostałe 10 mln złotych.
Wiceminister podkreślił, że o dodatkowe finansowanie mogą ubiegać się wszystkie jednostki OSP, także te, które już otrzymały dotację 5000+.
Wniosek o dotacje 5000+ dla OSP trzeba złożyć do 1 października
– Ogłaszamy nowy nabór. Wnioski można składać do 1 października – poinformował Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych.
Wniosek o dotacje na 5000 złotych musi złożyć przedstawiciel jednostki OSP do komendanta powiatowe Powiatowej Straży Pożarnej.
Wniosek jest dość prosty i ma zaledwie i liczy zaledwie w strony. We wniosku trzeba wpisać m.in.: dane jednostki OSP oraz poinformować jakie zadania w najbliższym czasie jednostka chce przeprowadzić i jaki będzie koszt każdej z zaplanowanych akcji. We wniosku należy także podać czy OSP posiada wkład własny lub z innych źródeł na organizację przedsięwzięć i jak wysoką dotację z budżetu państwa na dane zajęcia potrzebuje
Sam wniosek oraz wzór jak go należy wypełnić można pobrać na stronie www.tygodnik-rolniczy.pl w poniższych linkach:
Pobierz wniosek o dotacje dla OSP
Pobierz wzorcowy wniosek o dotacje dla OSP
OSP – służba pełna poświęceń
– OSP to wielka siła i potencjał. PSP i ponad 16 tys. OSP to dwa płuca tego samego systemu ochrony przeciwpożarowej – przekonuje wiceminister Jarosław Zieliński.
Warto dodać, że wiele jednostek OSP znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Paweł Mikos