Ostatnie dni na dotację na firmę na wsi – do wzięcia 250 tys. złotych
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeszcze do 29 października 2019 roku przyjmuje wnioski na przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi.
Wysokość dotacji na firmę na wsi zależy od liczby miejsc pracy jakie wnioskujący przewidział w biznesplanie, w tym również dla siebie.
Dotacja na biznes na wsi może wynieść:
- 150 tys. złotych przy utworzeniu 1 miejsca pracy;
- 200 tys. złotych przy utworzeniu 2 miejsc pracy;
- 250 tys. złotych przy utworzeniu 3 miejsc pracy (lub większej liczby etatów).
Do tej pory taka dotacja wynosiła 100 tys. złotych i to bez względu na liczbę utworzonych etatów.
Nawet 200 tys. złotych już na początek działalność gospodarczej
Dotacja będzie wypłacona przez ARiMR w dwóch ratach.
Pierwsza rata w wysokości 80% całej kwoty dotacji zostanie wypłacona gdy tylko wnioskodawca spełni warunki określone w wydanej przez Agencję decyzji o przyznaniu dotacji. Osoba, która wnioskuje o takie wsparcie będzie miała 9 miesięcy na spełnienie tych wymogów od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wysokość tej pierwszej raty – w zależności od stworzonych miejsc pracy – może wynieść od 120 do 200 tys. złotych.
Pozostałą część dotacji – czyli 20% pozostałej kwoty – zostanie przyznane po zrealizowanie biznesplanu. Na realizację biznesplanu są maksymalnie 2 lata od otrzymania pierwszej części premii.
Kto może starać się o dotację na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi?
O dotacje na założenie firmy na wsi może ubiegać się rolnik, współmałżonek rolnika lub domownik, o ile podlegają ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od roku przed złożeniem wniosku o dotację.
O dotacje można się starać jeśli w ciągu co najmniej 2 lat przed złożeniem wniosku miały zawieszoną pozarolniczą działalność gospodarczą lub zakończyły prowadzenie działalności gospodarczej.
– Premia przeznaczona jest również dla tych, którzy swój biznes już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności lub chcą kontynuować określoną kodem PKD działalność po 24 miesięcznej przerwie wynikającej z wykreślenia tej działalności z CEDIG – podaje ARiMR.
Dotacje na założenie firmy na wsi – za co punkty?
O przysługiwaniu dotacji będzie decydowała suma zdobytych przez wniosek punktów. Żeby myśleć o tym, aby uzyskać dotację wnioskodawca musi utrzymać co najmniej 4 punkty.
W naborze 2019 roku na rozpoczęcie działalności pozarolniczej będą przyznawane punkty za:
- operacje realizowane przez beneficjentów posiadających kwalifikacje zawodowe z zakresu podejmowanej działalności pozarolniczej – 3 punkty,
- operacje realizowane przez wnioskodawcę, który w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy miała nie więcej niż 40 lat – 1 punkt,
- innowacyjność operacji w odniesieniu do gminy, na obszarze której będzie zlokalizowane główne miejsce wykonywania działalności w przypadku operacji niezwiązanych z nieruchomością albo miejsce realizacji operacji w przypadku operacji związanych z nieruchomością – 2 punkty,
- operacje realizowane przez beneficjenta albo małżonka beneficjenta poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" objętego Programem – 2 punkty;
- operacje realizowane w powiatach o wysokim poziomie bezrobocia w województwie – do 0 do 2 punktów,
- operacje, w przypadku których biznesplan przewiduje, uwzględniając osobę fizyczną ubiegającą się o pomoc, która podejmuje we własnym imieniu działalność pozarolniczą, utworzenie: więcej niż 1 i mniej niż 2 miejsca pracy - przyznaje się 5 punktów, co najmniej 2 i mniej niż 3 miejsca pracy - przyznaje się 6 punktów, co najmniej 3 miejsca pracy - przyznaje się 7 punktów.
Na co można przeznaczyć dotację na rozpoczęcie działalności rolniczej na wsi?
Warto zwrócić uwagę, że aż 70% dotacji należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30% można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.
Co więcej, rolnik, który uzyska dotację na rozpoczęcie działalności, nie musi natychmiast rejestrować się w ZUS. Może pozostać ubezpieczony w KRUS aż do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty premii.
Jaką firmę można założyć z dotacji na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że uzyskaną dotację na rozpoczęcie działalność gospodarczej można przeznaczyć na wiele rodzajów aktywności określonej w kodach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Zgodnie z tym, dotacje można przeznaczyć na założenie firmy zajmującej się m.in. na:
- sprzedaży detalicznej kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;
- produkcję mebli i wyrobów z drewna;
- turystykę wiejską;
- przetwórstwo i sprzedaż produktów nierolnych;
- usługi opieki nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi;
- działalność informatyczną, komputerową i elektroniczną;
- sprzedaż internetową;
- działalność architektoniczną i inżynierską, usługi rachunkowości, księgowe, audytorskie, techniczne;
- działalność weterynaryjną.
Paweł Mikos