StoryEditorCiekawostki

eDWIN – wielofunkcyjna aplikacja dla rolników i doradców

14.04.2021., 17:04h
Od połowy przyszłego roku rolnicy będą mogli korzystać z internetowej platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin (eDWIN), której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jak eDWIN pomoże rolnikom?

Jak podkreśla Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, eDWIN to jeden z największych projektów w polskim rolnictwie. W praktyce będzie to oprogramowanie poświęcone ochronie roślin. Aby platforma była trafna i skuteczna, musi być oparta na wiedzy i twardych danych. Będzie wspomagała rolników w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin.

W czerwcu 2022 roku na rynku pojawią się cztery elektroniczne usługi, które będzie można realizować dzięki nowej platformie i aplikacji opracowywanych w ramach eDWIN:

  • Wirtualne gospodarstwo,
  • Śledzenie pochodzenia produktów oznaczonych jako pochodzące z rolnictwa i stosowanych środków ochrony roślin,
  • Raportowanie zagrożeń,Udostępnianie danych meteorologicznych.

Wsparcie dla rolników

Wirtualne gospodarstwo” będzie wspomagać rolników w decyzji, czy, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony. Wprowadzona do systemu uprawa będzie monitorowana. W przypadku wystąpienia zagrożenia zniszczenia uprawy przez chorobę lub szkodnika system o tym poinformuje.

Usługa zapewni również rolnikom możliwość zadania doradcy pytania lub wystosowania prośby o weryfikację zaobserwowanych zagrożeń. Każdy użytkownik będzie posiadał przypisanego do konta doradcę. Automatycznie zostanie dopisany najbliższy doradca, ale rolnik będzie miał możliwość zmiany, na przykład na doradcę, z którym najczęściej utrzymuje kontakt. „Wirtualne gospodarstwo” udostępni też rolnikom raporty agrometeorologiczne. Raporty ogólne będą przygotowywane dla powiatów i będą uwzględniać prowadzone na terenie powiatu uprawy oraz panujące tam warunki agrometeorologiczne. Z kolei raporty spersonalizowane będą przygotowywane na indywidualne zamówienie usługobiorcy i będą przedstawiać analizę agrometeorologiczną wskazanego przez niego pola. „Wirtualne gospodarstwo” pozwoli też na pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów. Oprócz tego rolnicy będą mieli do dyspozycji wirtualną kartę pola, która umożliwi ewidencjonowanie pracy oraz układanie e-planów ochrony roślin.

Historia uprawy na wyciągnięcie ręki

Dzięki usłudze „Śledzenie pochodzenia produktów” rolnicy będą mogli wprowadzić do rejestru dane o pochodzeniu danego produktu, w tym warunkach i historii jego uprawy, a konsumenci poznać te dane.

Nie tylko rolnicy

Trzecia usługa o nazwie „Raportowanie zagrożeń” będzie przeznaczona dla samorządów, instytucji publicznych odpowiedzialnych za nadzór lub realizację ochrony roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie i ogrodnictwie.

Aktualne dane pogodowe

Użytkownicy „Udostępniania danych meteorologicznych” otrzymają dostęp do aktualnych oraz archiwalnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji agrometeorologicznych. To z kolei pozwoli na prowadzenie analiz umożliwiających identyfikację cyklicznie powtarzających się zdarzeń, wysyłanie ostrzeżeń pogodowych czy określanie klęsk żywiołowych.

W tym celu w całej Polsce budowana jest sieć stacji meteorologicznych (łącznie będzie ich prawie 600). Dane ze stacji będą przetwarzane także przez modele, które pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł podjąć decyzję, np. o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

W realizację projektu oprócz WODR są zaangażowanie również Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wraz z wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego, Instytut Ochrony Roślin oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Projekt jest realizowany od 1 czerwca 2019 roku i ma zakończyć się do 31 maja 2022 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 20,9 mln zł, z czego 17,7 mln zł to wsparcie unijne, a reszta środki z budżetu państwa.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:07