Promowanie rolników, którzy dbają o środowisko
Jury konkursu złożone z przedstawicieli resortu rolnictwa, środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu oraz Fundacji WWF Polska, oceniając gospodarstwa zgłoszone do konkursu, brało pod uwagę przede wszystkim stosowanie praktyk rolniczych ograniczających spływ substancji odżywczych, czyli głównie związków azotu i fosforu, do wód. Jest to o tyle istotne, że nadmiar takich substancji biogennych – poprzez rzeki – trafia do Bałtyku i wywołuje w morzu powstawanie tzw. martwych stref. Komisja konkursowa uwzględniała także inne działania rolnicze, które są przyjazne dla środowiska.
– Promujemy takie postawy rolniczek i rolników. To dzięki nim mamy szansę na ograniczenie eutrofizacji, która prowadzi nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych, ale także np. do zamykania kąpielisk – przekonuje Weronika Kosiń, specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w WWF Polska.
Dzięki czemu gospodarstwo Żerańskich wygrało konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego?
Dlaczego to właśnie gospodarstwo Żerańskich wygrało w tym roku polską edycję konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego? Jury wysoko oceniło m.in. stworzenie przez nich specjalnych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych, stosowanie płodozmianu i techniki płytkiej orki, wykorzystywanie poplonów ścierniskowych oraz nawożenie precyzyjne.
Doceniono również prowadzenie wypasu bydła na pastwisku od marca do listopada, prowadzenie ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem, obsiewanie gruntów zbożami ozimymi, które pokrywają glebę w okresie jesienno-zimowym. Komisja doceniła także fakt, że w gospodarstwie Marty i Tadeusza Żerańskich znajdują się trwałe użytki zielone, które nigdy nie były osuszane i przesiewane, jak również liczne miedze i kamionki śródpolne, zakrzaczenia i zadrzewienia czy naturalne zbiorniki wodne.
Niezwykle ważny był również fakt, że rolnicy, prowadząc gospodarstwo, niemalże nie ingerują w środowisko, a ponieważ znajduje się ono na obszarze Natura 2000, to taka praktyka rolnicza pozwala nie tylko na ochronę wody, ale także na ochronę cennych i zagrożonych w skali całej Europy gatunków ptaków i ich siedlisk.
Marta i Tadeusz Żerańscy zostali laureatami polskiej edycji konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego – na zdjęciu z synem (Fot. WWF Polska)
Innowacyjny Rolnik również doceniony
Warto również odnotować, że drugie miejsce w konkursie zdobyli Monika Klarzak i Łukasz Stefaniak, którzy prowadzą gospodarstwo mleczne w sposób konwencjonalny w województwie łódzkim. Dla „Tygodnika Poradnika Rolniczego” jest to doskonała wiadomość, ponieważ ich gospodarstwo zwyciężyło w naszym konkursie „Innowacyjny Rolnik 2019”.
Więcej o tym gospodarstwie można przeczytać w artykule "Innowacje przyjazne krowom i kieszeni rolnika".
Natomiast trzecie miejsce zajął Piotr Bruliński prowadzący gospodarstwo w województwie podlaskim.
Paweł Mikos