Jak podkreślał profesor William H. Meyers z Uniwersytetu Rolniczego w Missouri, do wymienionych powyżej czynników należy także dodać ceny ropy, stopy procentowe, kursy walut oraz zmiany polityki rolnej prowadzonej w poszczególnych krajach czy wspólnotach gospodarczych. Meyers zwracał uwagę na zakłócenia na rynkach zbóż, zwłaszcza zbóż paszowych, wywołane ASF, który spowodował redukcję pogłowia świń w Chinach.
Ceny się ustabilizują
– Zmniejszona produkcja wieprzowiny w Chinach spowodowała wzrost cen na nią w Chinach, co z kolei wpłynęło na zwiększony import tego mięsa oraz wzrost konsumpcji innych mięs oraz białka. Z kolei spadek produkcji wieprzowiny w Państwie Środka oznacza mniejszy popyt na kukurydzę i śrutę sojową – tłumaczył Meyers.
Ekspert z USA odniósł się również do zaburzeń w handlu światowym – zarówno już istniejących, jak np. embargo rosyjskie [Rosja przedłużyła je do końca 2020 r. – przypis redakcji] i prowadzona przez Rosję polityka samowystarczalności czy rezygnacja USA z umowy handlowej TPP, jak i nowych, do których zaliczył zamieszanie spowodowane brexitem.
– Nikt nie wie, kiedy i na jakich w...