StoryEditorCo w nowym numerze

Elektryczna ładowarka rolnicza na testach TPR

21.07.2021., 19:07h
W najnowszym numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. nasz test elektrycznej ładowarki rolniczej oraz o tym jak znaleźć najlepszy termin na siew rzepaku ozimego. Podpowiadamy także jak unikać mikotoksyn w paszy dla krów.

Elektryczna ładowarka rolnicza – ma baterie i super przyspieszenie

Samochody elektryczne zyskują na popularności, bo są ciche, nie emitują spalin, a nade wszystko są tańsze w eksploatacji od spalinowych. Czy te zalety można również przenieść na grunt rolniczy? Jako pierwsza redakcja w Polsce mieliśmy okazję przetestować w pełni elektryczną ładowarkę przegubową Schäffer 23e. Wrażenia z jazdy były „piorunujące”.

Jaki jest optymalny termin siewu rzepaku?

Aby rzepak ozimy mógł się optymalnie rozwinąć i ukształtować maksymalny potencjał plonotwórczy musi mieć na to ok. 75 do 80 dni jesiennej wegetacji.
Ten warunek spełnia tylko siew w optymalnych terminach ustalonych na podstawie badań. W praktyce zawsze są różne komplikacje. Z jednej strony, rzadko daje się zachować optymalny termin siewu. Z drugiej – klimat się ociepla, jesienie są dłuższe. Kiedy zatem siać?

Ciepło i wilgotno – uważaj na mikotoksyny w paszy

Wyjątkowo dynamiczna jest tegoroczna, letnia aura – upały na przemian z opadami. Wysokie temperatury i duża wilgotność sprawiają, że wzrasta niebezpieczeństwo występowania wtórnej fermentacji w kiszonkach, a wraz z nią większe stężenie mikotoksyn w paszach.
Mikotoksyny produkowane są głównie przez grzyby magazynowe, w czasie przechowywania pasz. Ich występowanie zależy m.in. od temperatury, cech genetycznych roślin, od zawartości wody aktywnej oraz od uszkodzenia lub niedorozwoju roślin. Do pasz szczególnie narażonych na skażenie pleśniami należą: kiszonki, śruty zbożowe, ziarno kukurydzy czy poekstrakcyjna śruta sojowa. Obecność mikotoksyn najłatwiej jest wykryć we krwi zwierząt żywionych skażonymi paszami. Najwięcej stwierdza się ich już na 3 dzień od rozpoczęcia podawania takich pasz. Ich obecność można wykryć nawet po 3 tygodniach od zakończenia skarmiania, jednak jest ich nie więcej niż 10% maksymalnej wartości początkowej.

Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy prosto do domu

Jeśli jeszcze nie masz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", to możesz go zamówić z dostawą prosto do domu. Zwłaszcza, że teraz pierwszy miesiąc czytasz tylko za 1 zł! Na dodatek zyskasz wiele korzyści – sam sprawdź:
Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:13