StoryEditorInterwencja

Energetycy mogą robić na polu, co zechcą, a rolnik może się przyglądać

28.09.2015., 11:09h
Na nasze pytania odpowiada Alina Geniusz-Siuchnińska, rzeczniczka prasowa spółki Energa-Operator.

Na jakich warunkach Grupa Energa uzyskuje zgodę rolnika na wejście na teren jego nieruchomości? Czy wypłacane jest jakieś odszkodowanie, a jeśli tak, w jakiej wysokości? Jak ustalany jest termin rozpoczęcia prac? Na te i inne pytania odpowiada Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy spółki Energa-Operator. 

– W naszych działaniach kierujemy się przepisami prawa oraz przede wszystkim dążymy do uzyskania zgody na wejście na teren każdej nieruchomości w drodze indywidualnych uzgodnień. Zakres tych działań zależy od tytułu prawnego, jakim w odniesieniu do danej nieruchomości dysponuje Energa-Operator, oraz czynności, jakie mają być wykonane na jej terenie. 

Kalkulacja wysokości świadczenia dokonywana jest indywidualnie z uwzględnieniem podstawy prawnej wypłaty świadczenia i wymaga każdorazowo analizy konkretnej sprawy. Termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od tego, czy są to prace planowane, czy jest to usuwanie skutków awarii. Prace prowadzone przez  Energę-Operatora związane z konserwacją, remontami, przebudową linii oraz budową nowej infrastruktury mają na celu realizację obowiązków nałożonych na operatorów systemów dystrybucji i służą celom publicznym. Prowadzone roboty obejmują często swoim zasięgiem znaczny odcinek linii elektroenergetycznej. Energa-Operator podejmuje działania mające na celu poinformowanie o planowanym terminie robót. 

W przypadku nowych inwestycji przed ich rozpoczęciem istnieje obowiązek uzyskania oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W momencie pozyskiwania oświadczeń rolnik informowany jest o tym, że na terenie jego nieruchomości planowane są prace. Pozwala to na zaplanowanie, przynajmniej w znacznej części, prowadzonych upraw. 

A jeśli rolnik nie zgodzi się na udostępnienie nieruchomości? 

– Energa-Operator w pierwszej kolejności dąży do polubownego załatwienia sprawy. W przypadku braku porozumienia z uprawnionym podmiotem podejmowane są czynności prawne, które zależą od tytułu prawnego, jakim w odniesieniu do danej nieruchomości dysponuje Energa-Operator,  oraz zakresu czynności, jakie mają być wykonane na terenie tej nieruchomości. 

Należy pamiętać, że potrzeba wejścia na teren nieruchomości ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń elektroenergetycznych oraz w większości przypadków służy celom publicznym. Przepisy prawa, Kodeksu cywilnego, a w szczególności Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, przewidują rozwiązania prawne dotyczące otrzymania zgody w trybie decyzji administracyjnej w przypadku braku zgody właściciela nieruchomości. 

W takim przypadku Energa-Operator korzysta z rozwiązań prawnych przewidzianych przez ustawodawcę. Obowiązek udostępnienia nieruchomości wynikający z decyzji administracyjnej podlega egzekucji administracyjnej.

Jak Energa definiuje modernizację urządzeń, a jak budowę? Czy wymiana słupów energetycznych oraz linii jest uważana za modernizację, czy za budowę?

– Budowa nowej infrastruktury jest zadaniem inwestycyjnym i skutkuje wytworzeniem nowego środka trwałego. Modernizacja jest również zadaniem inwestycyjnym, które wiąże się z ulepszeniem istniejących urządzeń (np. zwiększenie przekroju przewodów linii elektroenergetycznej z uwagi na wzrost zapotrzebowania na energię). Skutkuje to wzrostem  wartości użytkowej. Prowadzimy też remonty, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, np. wymianie starych słupów. 

Rolnik stwierdził, że zrezygnuje z roszczeń związanych z budową, jeśli Grupa Energa przychyli się do jego wniosku o przesunięcie linii. Chciałby, aby biegła przez granicę działek rolnych, a nie środek jego pola. Czy Grupa Energa rozpatruje takie wnioski i przychyla się do nich? 

– Taka sytuacja wymaga oceny możliwości technicznych i ekonomicznych związanych z przebudową. Wymiana słupów odbywa się w oparciu o tytuł prawny, jakim dysponuje przedsiębiorstwo energetyczne. Koszt wejścia na teren nieruchomości odpowiada kosztom odszkodowania za szkody powstałe na skutek wymiany słupów. Zmiana lokalizacji urządzeń wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz wywiera wpływ na przebieg linii na nieruchomościach sąsiednich. Może to stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii oraz skutkować koniecznością uzyskania zgody właścicieli nieruchomości sąsiednich. 

Prawo energetyczne nie nakłada na przedsiębiorstwo energetyczne obowiązku nieodpłatnej zmiany położenia sieci czy położenia innych urządzeń stanowiących część przedsiębiorstwa na wniosek zainteresowanego i przedsiębiorstwo energetyczne może uzależnić przebudowę linii od poniesienia kosztów przez wnioskodawcę przebudowy. W opisanym przypadku rolnik powinien wystąpić do Energi-Operatora ze stosownym wnios-
kiem.

Rozmawiał Tomasz ŚLĘZAK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:39