Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe
– Dzięki polskim rolnikom nasz kraj produkuje więcej żywności, niż jest w stanie wchłonąć rynek wewnętrzny. Nie ma obaw, że zabraknie nam tak podstawowych produktów, jak mąka, mięso, mleko, jaja czy warzywa – przekonuje minister Ardanowski.
Minister przekonuje, że jeśli w sklepach zabrakło jakiś produktów żywnościowych, to była to kwestia logistyczna związana ze zwiększonymi zakupami, a nie z brakami danego produktu.
Wtóruje mu także prezydent Andrzej Duda.
– Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe i mamy to szczęście, to jest faktem, i dzisiaj to się pokazuje, że nie brakuje żadnych produktów. Wszystko, co jest potrzebne, jest w takiej ilości, żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale i normalnego funkcjonowania – powiedział prezydent w trakcie wizyty w Banku Żywności w Ciechanowie.
Hejt wobec rolników jest szkodliwy
– Może teraz dotrze coś do tych nieodpowiedzialnych pseudoekologów, którzy atakują rolników i chcieliby zakazać hodowli zwierząt, a w konsekwencji niemalże zlikwidować rolnictwo – przekonuje minister Ardanowski.
Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają polscy rolnicy jest wartością bezcenną.
To właśnie dzięki gospodarzom i ich ciężkiej pracy nie ma obaw, że nawet przy zakłóconej wymianie międzynarodowej zabraknie żywności w Polsce.
Koronawirus nie przenosi się przez żywność
Warto także zwrócić uwagę na informacje podawane przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wynika z nich, że obecnie nie ma dowodu, aby żywność była źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa COVID-19.
– Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało – informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.
Żywność będzie dostarczana do osób objętych kwarantanną
Rząd postanowił także rozszerzyć zasady udzielania pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej dla osób objętych kwarantanną, które będą potrzebowały dostaw żywności.
Oto w jaki sposób ma wyglądać procedura dostarczania pożywienia dla osób objętych kwarantanną ze względu na epidemię koronawirusa:
- Sanepid podaje informacje do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej o osobie objętej kwarantanną;
- OPS weryfikuje czy dana osoba wymaga pomocy żywnościowej;
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dostarcza do OPS wykaz organizacji deklarujących pomoc żywnościową oraz wykaz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz policji, które mogą dostarczyć żywność;
- OPS składa zapotrzebowanie do jednej z organizacji zapotrzebowanie na konkretne produkty oraz kontaktuje się z miejscową jednostką OSP, WOT lub policji skąd te mają odebrać żywność i w jakie miejsce należy ją dostarczyć.
Jak do tej pory pomoc żywnościową zadeklarowały:
- Federacja Polskich Banków Żywności
- Polski Komitet Pomocy Społecznej
- Polski Czerwony Krzyż
- Caritas
- Stowarzyszenie Odra-Niemen
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest koordynowany w Polsce przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Środki na ten cel pochodzą w 85% z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz w 15% z budżetu krajowego.
Paweł Mikos