XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka organizowany w Wilkowicach (powiat leszczyński, woj. wielkopolskie) to największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa.
Ponad 300 zabytkowych maszyn rolniczych z Europy
Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 300 zabytkowych maszyn rolniczych, w tym 250 ciągników od kolekcjonerów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Danii. W konkursie, któremu patronuje minister rolnictwa, zostaną przyznane tytuły Kolekcjonera roku 2022, a szczególnie cenne eksponaty otrzymają nagrody w konkursie „Traktor i Maszyna – Wilkowice 2022”. Podczas imprezy odbędą się zawody traktor pullingu, wyścigów traktorów, toczenia beczki, przeciągania traktora liną oraz pokazy zbioru zboża kombajnami i orki „bombajami”. W konkursie mody traktorowej zostaną wybrani Traktorzystka Festiwalu i Traktorzysta Festiwalu.
Wystawa o 100-leciu Ursusa
W niedzielne przedpołudnie ulicami Wilkowic przejedzie korowód zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa pt. „100-lecie Traktora URSUS” prezentująca wszystkie dostępne prototypy ciągników tej marki. Młodzież ze Szkolnej Akademii Renowacji prowadzonej przez klub Traktor i Maszyna zaprezentuje proces renowacji zabytkowego zetora 25K.
Jaka jest cena biletu na Festiwal Starych Ciągników w Wilkowicach?
Organizatorami festiwalu są gmina Lipno, klub Traktor i Maszyna i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Patronat honorowy sprawują: minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek województwa wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza. Festiwal otrzymał dofinansowanie z samorządu województwa wielkopolskiego i powiatu leszczyńskiego.
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” sprawuje patronat medialny nad festiwalem. Na naszej stronie internetowej i na łamach Tygodnika będziecie mogli zobaczyć relację z Festiwalu.
Bilet wstępu kosztuje 12 zł, dzieci do lat 7 oraz osoby niepełnosprawne wchodzą bezpłatnie. Impreza jest otwarta dla zwiedzających w godz. 9.00–16.00.
Magdalena Szymańska
Fot. Paweł Mikos