Co więcej, zmiany te od lat postulowali sami rolnicy, gdyż obecne prawo było uchwalone w 2009 r. przy innej perspektywie budżetu UE. Ponadto nowe przepisy mają sprawić, że gromadzone w funduszach pieniądze będą wydawane bardziej racjonalnie.
Sejm jednak nie poparł pomysłu posłów z Kukiz’15, którzy chcieli, by promocję produktów rolno-spożywczych ograniczyć tylko do tych, które zawierają do 10% zagranicznych składników. W przegłosowanej ustawie udział ten określono na 25%. Klub Kukiz’15 chciał też, by w składach komisji zarządzających mogli zasiadać wyłącznie przedstawiciele firm z polskim większościowym kapitałem. Z kolei Zbigniew Ajchler (PO) proponował, by zachować 4-letnią kadencję dla obecnych członków komisji zarządzających funduszami. Te poprawki też odrzucono.
Za nowymi rozwiązaniami głosowało 400 posłów. Jeśli nowelizacja zyska aprobatę senatu i prezydenta, wejdzie w życie od nowego roku.
Zmiany dotyczą m.in. funduszu promocji produktów rolno-spożywczych: mleka, wieprzowiny, wołowiny, ziarna zbóż i przetworów zbożowych, owoców i warzyw, drobiu oraz ryb. gt