StoryEditorASF

GLW potwierdził 2. przypadek ASF u dzika pod Wschową w lubuskim

18.11.2019., 18:11h
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie drugiego przypadku wirusa ASF u dzika w woj. lubelskim w okolicach Wschowy. W tym regionie znaleziono więcej padłych dzików, które mogły być zakażone ASF. Hodowcy postulują o odstrzał dzików w strefie.

To już drugi przypadek ASF pod Wschową 

W poniedziałek 17 listopada 2019 Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzono wystąpienie drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. Dzik, od którego pobranu próbkę krwi do badania został znaleziony w obrębie strefy skażonej wyznaczonej rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek ASF u dzików w tym regionie został potwierdzony 15 listopada na podstawie badań od padłej samicy dzika, znalezionej w dniu 4 listopada 2019 r. w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. 

 

Obszar skażony ASF pod Wschową jest grodzony i przeszukiwany

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii w promieniu 5 km od miejsca znalezienia pierwszego dzika zakażonego ASF został wyznaczona strefa skażona (niebieska) i obejmuje część powiatów nowosolskiego i wschowskiego, a promieniu 10 km została wyznaczona II strefa ochronna (żółta). Z kolei w promieniu 36 km została wyznaczona strefa buforowa (czerwona). 

Obszar skażony (strefa niebieska) o obwodzie niemal 36 km od 15 listopada zaczął być całkowicie grodzony. Budowa ogrodzenia powinna zakończyć się 18 lub 19 listopada. 

W tym obszarze i regionach z nim sąsiadujących obecnie trwa poszukiwanie innych padłych dzików, aby przekonać się jak dokładnie wygląda sytuacja epizootyczna. Miejsca znalezienia ewentualnych innych padłych dzików będzie również podstawą do wytyczenia i budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia.

Niestety z informacji do jakich dotarliśmy wynika, że w tym obszarze znaleziono już co najmniej 8 padłych dzików. Obecnie Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach analizuje czy i te dziki były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

 

Rolnicy koniecznie musza przestrzegać zasad bioasekuracji 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że jeśli znajdziemy zwłoki padłego dzika, to trzeba pozostawić je w miejscu znalezienia i natychmiast poinformować o powiatowego lekarza weterynarii. Inspekcja Weterynaryjna przypomina rolnikom o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie

Do takich obowiązków należy m.in. 

  • utrzymywanie świń w oddzielnych pomieszczeniach niż pozostałe zwierzęta gospodarskie; 
  • wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściami do chlewni;
  • zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
  • zabezpieczyć chlewnię przed dostęp zwierząt dzikich czy domowych; 
  • używanie innego ubrania
i obuwia do obsługi trzody chlewnej – strój powinien być używany tylko w chlewni;
  • odkażanie rąk i obuwia przed każdym wejściem do chlewni.

Więcej na ten temat w artykule: 

ASF: jakie zasady bioasekuracji obowiązują rolników?

  

Producenci świń postulują odstrzał dzików w strefie skażenia

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej (KZP–PTCH) zwraca uwagę, że wirus ASF został skokowo przeniesiony o 300 km do województwa lubuskiego i tym samym choroba ta znalazł się u bram Wielkopolski – największego zagłębia produkcji trzody chlewnej w Polsce. 

Z tego powodu przedstawiciele KZP–PTCH apelują do władz i służb o natychmiastowe podjęcie działań, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń poza obszar skażony. Z tego powodu wnioskują o takie działania jak:

  • zabezpieczenie obszaru skażonego przed penetracją osób postronnych i jedynie służby weterynaryjne czy leśne miałyby wstęp na ten teren;
  • przeszukanie całego terenu skażonego w poszukiwaniu innych padłych dzików zarażonych ASF; 
  • ogrodzenie całego terenu skażonego i ustawienie tablic informujących o zakazie wstępu na granicach obszaru; 
  • przeprowadzenie intensywnego odstrzału dzików wokół ogrodzonego terenu; 
  • wyeliminowanie wszystkich świń z strefy żółtej i czerwonej które były utrzymywane w gospodarstwach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji
  • wypłacenie odszkodowań dla rolników, którzy zlikwidują produkcję świń w strefach

 

Izby rolnicze chcą wspólnie działać przeciwko ASF

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowiak, zwołał na wtorek 19 listopada 2019 roku posiedzenie zarządu WIR, na którym samorząd rolniczy spotka się z przedstawicielami Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego oraz samorządowcami z powiatów z Wielkopolski, które zostały objęte strefą buforową. 

Natomiast w środę 20 listopada 2019 roku w Poznaniu odbędzie się spotkanie zespołu ds. trzody chlewnej działającego przy WIR. 

Wkrótce ma odbyć się także wspólne spotkanie przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Lubuską Izbą Rolniczą i Dolnośląską Izbą Rolniczą oraz przedstawicielami Głównego Lekarza Weterynarii, powiatowymi i wojewódzkimi lekarzami weterynarii oraz ministra rolnictwa. 

2 przypadek ASF u dzików w lubuskim

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 20:38