Ograniczenia w zbieraniu grzybów i owoców w leśnych w strefach ASF
W piątek 6 września 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii wystosował apel do wszystkich osób zajmujących się zbieraniem owoców leśnych oraz grzybów, aby podczas pozyskiwania runa leśnego przestrzegali odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego.
Dotyczy to przed wszystkim stref ASF które sięgają od woj. pomorskiego, poprzez woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie aż po podkarpackie.
Są to strefy ASF:
- obszar ochronny – strefa żółta,
- obszar objęty ograniczeniami – strefa czerwona,
- obszar zagrożenia – strefa niebieska.
Mapa za strefami zagrożenia ASF – stan na 9 września 2019 r.
Masz kontakt ze świniami? Nie zbieraj grzybów
– Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach obszarów zagrożonych ASF ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie – można przeczytać w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Konieczna wymiana odzieży i obuwia przed wejściem do chlewni
Jeśli jednak osoba, która ma kontakt ze świniami utrzymywanymi w gospodarstwie uczestniczyła w grzybobraniu lub zbierała owoce leśne, to powinna odczekać co najmniej 72 godziny od tych zbiorów do pojawienia się w chlewni.
Po tym okresie karencji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z obsługą świń czy wejściem do chlewni należy koniecznie wymienić całą odzież i obawie oraz pamiętać o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.
Co zrobić, kiedy znajdzie się padłego dzika?
Należy również pamiętać, że dziki są nosicielami wirusa ASF i same zdychają z powodu tej choroby. Dlatego Główny Lekarz Weterynarii instruuje, że jeśli grzybiarz napotka zwłoki padłego dzika, to pod żadnym pozorem nie powinien podchodzić do ciał, a tym bardziej dotykać truchła czy zabierać jakiejkolwiek części z padłego dzika.
O znalezieniu martwego dzika należy również powiadomić lokalny powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź komendę policji albo straży miejskiej/gminnej.
Już 45 ognik ASF w Polsce w ty roku
Jak ważne jest przestrzeganie tych zasad mogą świadczyć dwie dane: liczba ognisk ASF w polskich gospodarstwach oraz ilość przypadków padłych przez ASF dzików.
W piątek 30 sierpnia 2019 roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wyznaczanie już 45 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Tym razem choroba zaatakowała w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorany, w powiecie olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim, w którym było utrzymywanych 10 świń.
Z kolei do 18 sierpnia służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie wirusa ASF aż u 1582 padłych dzików. I to tylko w tym roku.
Paweł Mikos