StoryEditorWiadomości rolnicze

Hogan: Nie wiemy, jak CETA wpłynie na małe gospodarstwa

13.02.2017., 15:02h
Czesław Siekierski, szef komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, dopytywał ostatnio przedstawicieli Komisji Europejskiej, czy wiadomo już, jakie skutki dla małych gospodarstw rodzinnych będzie miało porozumienie handlowe z Kanadą (CETA).

Odpowiedź unijnego komisarza ds. rolnictwa, Phila Hogana, jest zaskakująca. – W ocenach skutków umów handlowych unijny sektor rolnictwa traktuje się jako całość, a zastosowana metoda nie pozwala na określenie wpływu umów na małe gospodarstwa rolne – wyjaśnia.

Komisarz jednak podkreśla, że w ramach CETA Unia nie przyznaje pełnego dostępu do unijnego rynku produktów wrażliwych, takich jak wołowina i wieprzowina. Za to porozumienie z Kanadą powinno zwiększyć możliwości eksportowe dla branży mleczarskiej oraz producentów i przetwórców trzody chlewnej.

To przyniesie korzyści tak małym, jak i dużym gospodarstwom rolnym z UE – przekonuje Hogan.

Także z analiz przeprowadzonych przez polskie ministerstwo rolnictwa wynika, że porozumienie z Kanadą może przynieść naszym rolnikom więcej korzyści niż strat. Obecnie Polska znacznie więcej wysyła produktów rolno-spożywczych do Kanady, niż z niej kupuje. Dodatkowo na wołowinę i wieprzowinę z Kanady będą nałożone kontyngenty bezcłowe. A mięso drobiowe i jaja będą całkowicie wyłączone z liberalizacji cła w imporcie z Kanady do UE.

Według analizy resortu rolnictwa, w polskim eksporcie do Kanady największych efektów można spodziewać się w odniesieniu do przetworów z owoców i warzyw, przetworów zbożowych i pieczywa cukierniczego. Ministerstwo zakłada też, że dzięki CETA szybciej będziemy mogli eksportować mięso wołowe i drobiowe. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 07:08