Przyspieszone badania pozwolą skrócić czas rejestracji nowych odmian
Jak zaznaczył szef oddziału w Borowie, obiekt ten ma znacznie przyspieszyć proces potrzebny do rejestracji nowych roślin hodowlanych. Według ekspertów tam pracujących, nowy obiekt ma pozwolić zredukować pełen cykl z dotychczasowych 10–12 lat, do zaledwie 6–7 lat.
– To jest najważniejsza inwestycja w naszej grupie w tym roku i kosztowała ona nas około 3,5 mln złotych . Ale dzięki temu pracownicy oddziału w Borowie otrzymali najnowocześniejszy obiekt szklarniowy. Żaden inny zespół z grupy IHAR nie ma takiego obiektu – mówił Wojciech Błaszczak, prezes Hodowli Roślin Strzelce. Dodał też, że jest to idealny warsztat pracy do badań i doświadczeń, w tym do realizacji grantów międzynarodowych.
- W nowoczesnej szklarni HR Strzelce w Borowie mają być hodowane odmiany rzepaku i pszenżyta przystosowanego do polskich warunków klimatycznych
Nowoczesna szklarnia ma 615 m2, a jej kubatura to ponad 2 tys. m3. Zamontowano także stoły do hodowli roślin oraz klimatyzatory. Do jej ogrzewania zastosowano także nowe piece, a cała kotłownia ma moc ok. 400 kW, co jest bardzo dużo jak na potrzeby szklarni. Do ogrzewania jest wykorzystywany gaz ze zbiorników. Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w 2017 roku od rozbiórki starej konstrukcji po wcześniejszej szklarni.
– Inwestujemy w hodowlę, bo to jest główny cel firmy. I ma ona służyć polskiej hodowli i polskim rolnikom – dodał prezes HR Strzelce.
Nowe, polskie odmiany roślin odporne na choroby
W szklarni w Borowie mają powstawać polskie odmiany pszenżyta ozimego odpornego głównie na fuzariozy, z dużą mrozoodpornością oraz dużym potencjałem plonowania. Naukowcy chcą też uzyskać odmiany rzepaku odpornego na wymarzanie oraz m.in. na kiłę kapustnych przy zachowaniu dużego plonowania.
Paweł Mikos
Paweł Mikos