
Ile ziemi ma KOWR?
Według stanu na 31 stycznia 2025 r. KOWR dysponuje 1,3 mln ha gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), z czego blisko 1,05 mln ha zostało już wydzierżawionych. A to stanowi ok. 79% powierzchni dostępnej w Zasobie. Grunty te zostały objęte łącznie 70,4 tys. umowami dzierżawy. Natomiast 174 tys. ziemi Zasobu WRSP nadal czeka na rozdysponowanie. Gdzie znajdują się te grunty i jakiej są one jakości? Zobaczmy
Dzierżawa gruntów KOWR - dominują dwa województwa na zachodzie kraju
Jak wynika z informacji udostępnionych przez KOWR, najwięcej gruntów z Zasobu WRSP, które nadal pozostają do rozdysponowania, znajduje się na zachodzie Polski.
Konkretnie to przoduje tu woj. zachodniopomorskie, gdzie do rozdysponowania jest 32 tys. ha ziemi. Tuż za nim znajduje się woj. dolnośląskie, w którym KOWR ma do rozdzielenia 28 tys. ha gruntów. Ziemia ta jest dostępna do dzierżawy lub sprzedaży dla rolników i inwestorów.
Wielkopolska, Lubuskie, Warmia i Mazury oraz Pomorze - grunty KOWR czekają na chętnych rolników
W dalszej kolejności spora ilość gruntów, które KOWR ma do rozdysponowania znajduje się na terenie czterech województw, na zachodzie oraz północy kraju.
Otóż, w województwie wielkopolskim dostępnych jest 16 tys. ha ziemi, a w województwie lubuskim 15 tys. ha gruntów. Natomiast na północy Polski KOWR dysponuje ziemią w woj. warmińsko-mazurskim - 14 tys. ha, oraz w woj. pomorskim - 11 tys. ha. Grunty te są dostępne do dzierżawy lub sprzedaży.
KOWR w Opolskim i Ślaskim – ile gruntów do przekazania?
Na terenach dwóch kolejnych województw KOWR ma do rozdysponowania łącznie 17 tys. ha gruntów. Uściślając, w województwie śląskim dostępnych jest 9 tys. ha ziemi, a w województwie opolskim 8 tys. ha gruntów rolnych.
Grunty WRSP do rozdysponowania w regionach Polski
W pozostałych województwach KOWR dysponuje mniejszymi obszarami ziemi dla chętnych dzierżawców czy nabywców. W województwie lubelskim dostępnych jest 8 tys. ha gruntów, a w podlaskim i mazowieckim po 6 tys. ha w każdym z nich. W województwach podkarpackim i kujawsko-pomorskim po 5 tys. ha ziemi w jednym i drugim regionie.
Natomiast ostatnie dostępne grunty znajdują się w województwie łódzkim – 4 tys. ha i świętokrzyskim – również 4 tys. ha gruntów. I najmniej do rozdysponowania KOWR ma ziemi w woj. małopolskim, bo 3 tys. ha.
KOWR: ponad 7 tys. ha gruntów Zasobu WRSP wydzierżawione w styczniu 2025
W okresie od 1 do 31 stycznia 2025 roku KOWR wydzierżawił łącznie 7 153 ha gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na podstawie 258 zawartych umów. Zdecydowana większość, bo aż 50% tych umów, została zawarta w trybie przetargowym.
Dodajmy, że dzierżawa gruntów będących we władaniu KOWR jest głównym kierunkiem nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania nieruchomości Zasobu WRSP.
Jaka jest przydatność gruntów WRSP do rozdysponowania? – stan na koniec 2024
Na koniec zobaczmy, jaka jest przydatność gruntów z Zasobu? Według oceny przeprowadzonej przez jednostki terenowe KOWR, na koniec ubiegłego roku, 75% gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nadaje się do sprzedaży lub dzierżawy na cele rolnicze.
Jednak większość z tych 75% ziemi cechuje się niską jakością rolniczą i jest mocno rozdrobniona.
Dodatkowo, 15% gruntów kwalifikuje się do wykorzystania w celach nierolniczych, czyli na zalesienia, budownictwo, rekreację czy ochronę przyrody.
Natomiast pozostałe 10% gruntów nie ma określonego przeznaczenia. W dodatku ich jakość jest często niekorzystna, tj. są silnie rozdrobnione, mają nieuregulowane stosunki wodne, charakteryzują się obecnością kamieni i trudnym położeniem na skarpach, urwiskach, między wałami przeciwpowodziowymi.
Podsumujmy teraz w zbiorczym zestawieniu ilość i położenie gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa do rozdysponowania przez KOWR. Otóż w podziale na województwa i według stanu na 31.01.2025 r. wygląda to następująco:
- Dolnośląskie – 28 tys. ha
- Kujawsko-pomorskie – 5 tys. ha
- Lubelskie – 8 tys. ha
- Lubuskie – 15 tys. ha
- Łódzkie – 4 tys. ha
- Małopolskie – 3 tys. ha
- Mazowieckie – 6 tys. ha
- Opolskie – 8 tys. ha
- Podkarpackie – 5 tys. ha
- Podlaskie – 6 tys. ha
- Pomorskie – 11 tys. ha
- Śląskie – 9 tys. ha
- Świętokrzyskie – 4 tys. ha
- Warmińsko-mazurskie – 14 tys. ha
- Wielkopolskie – 16 tys. ha
- Zachodniopomorskie – 32 tys. ha
Mapa KOWR - Grunty do rozdysponowania (173,9 tys. ha) wg stanu na 31 stycznia 2025 r. w podziale na województwa:
Agnieszka Sawicka