StoryEditorPolska

Ile pieniędzy przeznaczył rząd na wsparcie dla dzieci z byłych PGR-ów?

15.02.2022., 11:02h
14 lutego zainagurowano program wsparcia edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pochodzących z dawnych PGR-ów. W gminie Zatory złożono 82 wnioski na doposażenie uczniów w komputery i laptopy, które wspomogą ich w edukacji zdalnej. W wydarzeniu uczestniczyli premier i minister rolnictwa. 

Rzą przeznaczył kwotę 500 milionów złotych na realizację programu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR". Chodzi o doposażenie w komputery i tablety dzieci i młodzież pochodzących z rodzin dawnych pracowników PGR-ów. Fundusze na realizację pochodzą z Unii Europejskiej.

Zainteresowanie programem przerosło oczekiwania

Dnia 14 lutego 2022 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach w woj. mazowieckim, pojawili sięm.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, w których obecności podpisano pierwszą umowę w ramach wspomnianego programu. Szef rządu podczas inauguracji programu podkreślał, że pandemia pokazała, jak trudno jest zapewnić normalne kształcenie w sytuacji, kiedy trzeba było przejść w tryb nauczania zdalnego.

– Jestem pewien, że w najbliższym czasie, w najbliższych miesiącach te szanse będą rzeczywiście wyrównywane i wyrównane, a to jest podstawa sprawiedliwego, odpowiedzialnego rozwoju - mówił Mateusz Morawiecki.

– Cieszę się, że inaugurujemy program skierowany do obszarów wiejskich, tych, które przez lata były zapomniane. To program, w ramach którego przeznaczamy 0,5 mld na doposażenie dzieci z rodzin popegeerowskich w laptopy i sprzęt komputerowy. Ten deficyt było widać zwłaszcza wtedy, gdy weszło nauczanie zdalne, a ten program będzie się tym deficytom przeciwstawiał - dodał Henryk Kowalczyk.

Celem wsparcia jest wyrównywanie szans rozwojowych uczniów z popegeerowskich wsi. W ramach programu wpłynęło ponad 200 tys. wniosków. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców, a wszystkie wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone. Dlatego do uczniów z popegeerowskich wsi w całej Polsce trafi 215 tys. komputerów i laptopów, 3 tys. tabletów o łącznej wartości ponad pół miliarda zł. 

Czy polskie gminy zaczną się rozwijać?

„Wsparcie dla dzieci z terenów byłych PGR” to jeden z kilku programów skierowany do środowisk popegeerowskich. Samorządy mogą starać się o wsparcie m.in. z Funduszu Inwestycji Lokalnych lub Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Wiceminister Paweł Szefernaker, zaznaczył, że pomysł na temat programu narodził się rok temu podczas spotkania z pracownikami byłych przedsiębiorstw rolnych. Wielu z nich narzekało, że w rodzinach wielodzietnych jest jeden komputer i dzieci muszą dzielić się nim podczas lekcji zdalnych.

Program jest finansowany z funduszy europejskich, a sprzęt komputerowy będzie własnością beneficjentów. W Centrum Projektów „Polska Cyfrowa” znalazło się ponad 1600 gmin w Polsce. Samorządy nie muszą mieć wkładu własnego. W poniedziałek 14 lutego 2022 r. wójt gminy Zatory Grzegorz Falba i przedstawicielka Programu „Polska Cyfrowa" podpisali pierwszą umowę. 

W samej gminie Zatory złożono 82 wnioski, które dotyczą jednej piątej wszystkich tutejszych uczniów.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. MRIRW

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 23:56