Upalny czwartek i piątek, ochłodzenie w sobotę
W środę 19 czerwca 2019 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał komunikat dotyczący upałów i burz, które są przewidywane na najbliższe dni.
Z prognozy pogody IMGW wynika, że do Polski z południa Europy napłynie gorące, zwrotnikowe powietrze. Synoptycy Instytutu przewidują, że w całej Polsce w czwartek i piątek temperatura w najcieplejszym momencie dnia może wynieść od 27°C do 30°C. Dopiero w sobotę ma przyjść ochłodzenie. Zmianie temperatury będzie towarzyszyć frontu, który może wywołać burze z intensywnym opadami deszczu i gradem oraz z porywistym wiatrem.
Nawałnice mogą prowadzić do lokalnych podtopień
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega, że burze mogą mieć charakter jedynie lokalny. Dlatego zalecają na bieżąco śledzić prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne. Warto również samemu obserwować zmiany zachodzące w pogodzie.
– Z uwagi na prognozowane opady typu burzowego, osiągający lokalnie wartości 30 mm, w miejscu ich intensywniejszego występowania przewiduje się lokalne wzrosty stanu wody i podtopienia. Szczególnie w małych zlewniach górskich i podgórskich oraz w obszarach zurbanizowanych – przestrzegają przedstawiciele IMGW.
Jak zachować się podczas burzy?
Przed możliwością wystąpienia burz w czwartek i piątek przestrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
RCB w takiej sytuacji zaleca żeby:
- nie wychodzić z domu bez potrzeby,
- zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na balkonie lub parapecie,
- nie stać pod jedynym w okolicy drzewem, słupem czy masztem,
- unikać otwartych przestrzeni.
Mimo opadów podczas burz, susza rolnicza może się pogłębić
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie przestrzega, że pomimo, że podczas burzy mogą wystąpić intensywne opady deszczu może dojść do obniżenia pogłębienia się niżówki hydrologicznej oraz suszy rolniczej. Z komunikatu trzeciego Monitoringu Suszy Rolniczej opublikowanej 14 czerwca przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że susza rolnicza objęła już 9 województw i dotyczy upraw zbóż ozimych, zbóż jarych, truskawek i krzewów owocowych.
– W wielu rejonach polski wilgotność gleby spadła poniżej 40% na głębokości do 28 cm – podaje IMGW.
Instytut podaje również, że w ostatnim czasie odnotowano zmniejszony przepływ wody w rzekach. Najniższe stany wody są notowane w woj. wielkopolskim, łódzkim i śląskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca także racjonalnie użytkowanie wody.
Paweł Mikos