Ponad 12 mld euro wyniosła wartość eksportu unijnej żywności
Pod koniec października 2019 roku Komisja Europejska poinformował o wartość eksportu produktów rolno-spożywczych UE w sierpniu 2019 roku. Jego wartość osiągnęła aż 12,07 mld euro. Jest to wartość wyższa o 5,6% w porównaniu do sierpnia 2018 roku.
Z kolei nieznacznie zmalała wartość importu w tym okresie do poziomu 9,14 mld euro (spadek o 0,2%). Oznacza to, że Unia Europejska wypracował nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym w sierpniu 2019 roku o wartości 2,93 miliarda euro, co stanowi wzrost aż o 29% w porównaniu do poprzedniego roku.
Rośnie sprzedaż produktów rolno-spożywczych do Chin
W porównaniu do sierpnia 2018 roku w sierpniu 2019 roku najbardziej wzrosła wartość eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin. Jest to w dużym stopniu związane z panującym w Państwie Środka wirusem ASF i tym samym znacznie większym zapotrzebowaniem tego rynku na wieprzowinę.
Oto państwa, do których w największym stopniu wzrosła wartość eksprtu unijnej żywności:
- Chiny –wzrost o 283 mln euro;
- USA – wzrost o 192 mln euro;
- Japonia –wzrost o 69 mln euro.
Za to w największym stopniu zmalała wartość eksportu żywności z UE do Hongkongu (spadek o 66 mln euro), Libii (spadek o 66 mln euro) oraz Algierii (spadek o 48 mln euro).
Top 20 największych odbiorców unijnej żywności
Oto jakie państwa są największymi odbiorcami produktów rolno-spożywczych z UE:
- USA,
- Chiny,
- Szwajcaria,
- Japonia,
- Rosja,
- Norwegia,
- Kanada,
- Arabia Saudyjska
- Australia,
- Hong Kong,
- Korea Południowa,
- Turcja,
- Algieria,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie,
- Singapur,
- Ukraina,
- Izrael,
- Republika Południowej Afryki,
- Egipt,
- Brazylia.
Pszenica i wieprzowina z największym wzrostem eksportu
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w sierpniu 2019 roku (w porównaniu do sierpnia 2018 roku) największy wzrost wartości eksportu nastąpił w przypadku:
- pszenicy – wzrost o 142 miliony euro;
- wieprzowiny – wzrost o 132 miliony euro;
- napojów spirytusowych i likierów –wzrost o 125 milionów euro;
- mleka w proszku i serwatki – wzrost o 82 miliony euro;
- serów – wzrost o 52 miliony euro.
Natomiast największy spadek eksportu żywności odnotowano w odniesieniu do: żywych zwierząt (74 mln euro), buraków i trzciny cukrowej (spadek o 52 mln euro), surowych skór i skórek (31 mln euro), olejów roślinnych ( spadek o 21 milionów euro) i piwa (spadek o 20 milionów euro).
Import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy wzrosła o ok. 200 mln euro
W sierpniu 2019 roku w porównaniu do poprzedniego roku znacznie wzrosła wartość importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dla całej Unii Europejskiej wartość importu z Ukrainy wzrosła aż o 198 mln euro! To więcej niż wynosi wzrost eksportu unijnej żywności na rynek Stanów Zjednoczonych.
Na drugim miejscu uplasował się Brazylia, która powiększyła wartość sprzedanych do UE produktów rolnych o 94 mln euro. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada – tu wartość importu żywności wzrosła o 74 miliony euro.
Z kolei najbardziej spadła wartość importu z USA (o 153 miliony euro), Republiki Południowej Afryki (spadek o 59 milionów euro) i Indonezji (spadek o 51 milionów euro).
Największy wzrost importu odnotowano w przypadku nasion oleistych – wzrost o 147 mln euro, zbóż – wzrost o 113 mln euro, etanolu – wzrost o 42 mln euro, pszenicy – o 42 mln euro oraz cukru z buraków cukrowych i trzciny cukrowej – wzrost o 41 mln euro.
Skąd Unia importuje żywność?
Oto 20 państw, z których w największym stopniu UE kupuje produkty rolno-spożywcze:
- USA,
- Brazylia,
- Ukraina,
- Chiny,
- Argentyna,
- Szwajcaria,
- Turcja,
- Indonezja,
- Wybrzeże Kości Słoniowej,
- Indie,
- Republika Południowej Afryki,
- Tajlandia,
- Peru,
- Wietnam,
- Maroko,
- Chile,
- Nowa Zelandia,
- Kolumbia,
- Kanada,
- Malezja.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay